Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić objavio je danas informaciju da je pravni tim Elektroprivrede BiH vratio imovinu HE Mostar na Hidroelektrane na Neretvi nakon što je prethodno bila nelegalno upisana u posjed Elektroprivrede HZHB.

Tačnije, HE Mostar je vraćena Hidroelektranama na Neretvi, potvrđeno je za Klix.ba.
“Čestitam timu JP Elektroprivreda Bosne i Hercegovine na uspješno realizovanom vraćanju imovine”, naveo je Nikšić.
Poručio je da se radi o velikom uspjehu pravne države, pravnih timova koji su radili na ovom slučaju, te uspješno okončali aktivnosti na povratu imovine.
“Saradnja između dvije elektroprivrede mora postojati, ali mora biti utemeljena na zakonu, Ustavu i uvažavanju nespornih pravnih činjenica.”
Podsjetimo, Prije nekoliko dana Elektroprivreda BiH je saopćila da ima saznanja o nedavnom postupanju Odjela za urbanizam i građenje, Službe za katastar Grada Mostar, kojim je izvršena promjena nosioca prava u katastarskom operatu s Hidroelektrana na Neretvi na JP Elektroprivreda HZ HB d.d. – Mostar.
Iz ovog javnog preduzeća ranije su naveli da Hidroelektrane na Neretvi posluju u okviru JP Elektroprivreda BiH i kao takve su upisane u sudski registar.
Nakon informacije Elektroprivrede Bosne i Hercegovine o postupanju kojim je izvršena promjena nosioca prava u katastarskom operatu s Hidroelektrana na Neretvi na Elektroprivreda HZ HB d.d. – Mostar, oglasio se i Grad Mostar. Oni su tada poručili da je urađeno “sve po zakonu”.
HE Mostar izgrađena je krajem 1970-ih godina zahvaljujući kreditu Svjetske banke od 55 miliona dolara. Za potrebe njene izgradnje na lijevoj obali Neretve ekspropisano je oko 70 hektara zemljišta (nekadašnji Hepokovi vinogradi), na kojem su naknadno izgrađeni prateći i rekreacioni objekti.
(AbrašRadio)







