Midi Brigade VS Basheskia & Edward EQ: Pjesma “True Detectives Salvajes”

Prije pet godina su Nedim Zlatar, Leonardo Šarić (Basheskia & Edward EQ) i Mehmed Begić objavili album „Seven Lessons“. Radilo se o pjesmama koje su napisane na engleskom jeziku i muzički ostvarene u elektronici koja je flertovala sa raznim stilovima – od pop rocka do bluesa. 

Ovih dana, objavljen je remix jedne od manje zapaženih pjesama sa albuma, uz popratni video uradak. Simbolično, i video i zvuk su utemeljeni u nekadašnjoj mostarskoj alternativnoj sceni. Remix potpisuje Midi Brigade, dok je video djelo užičkog video umjetnika i pisca Danila Stojića.

MIDI Brigade je solo projekat Nedima Čišića, koji je polovica kultnog mostarskog elektronskog sastava Vuneny, prepoznatljiv po tome što gaji mračniji zvuk, stvaran kroz kombinaciju računara i MIDI i analognih instrumenata.

Video za remix pjesme „True Detectives Salvajes“ potpisuju Danilo Stojić i Marina Milev. Za video edit su korištena dva izvora: kratki igrani film „Mjesečar“ autora Ermina Hadžića, kao i scene iz prve sezone HBO serijala True Detective. „Mjesečar“ je snimljen u Mostaru, 2003. godine.

https://youtu.be/AAWTR115y-o?si=Qr4kaWAROGnoP_Us

Ovaj remiks ujedno i ujedinjuje stare poznanike na nekoliko nivoa – Nedim Ćišić i Mehmed Begić su, zajedno sa Markom Tomašem, Milijem Krpom i Ahmedom Voloderom (na prelazu iz dvadesetog u dvadeset i prvi vijek) uređivali časopis Kolaps, dok su Danilo Stojić i Begić tokom proteklih desetljeća ostvarili nekoliko saradnji u vidu kratkih poetskih filmova.

(AbrašRadio)

Prijavi se na Newsletter

* indicates required

Intuit Mailchimp