Klimatske promjene uzrokuju da suše u većem dijelu Afrike postanu duže i ozbiljnije. To oštećuje staništa slonova i uskraćuje im vodu koja im je potrebna. Zbog svoje jedinstvene fiziologije, afrički slonovi trebaju stotine litara vode svaki dan kako bi preživjeli, piše svijetkulture.com.
Afrički savanski slon je na popisu ugroženih. Ako se situacija ne promijeni, Afrika – štoviše, svijet – mogla bi izgubiti jednu od svojih najpoznatijih životinjskih vrsta.
Slonovi nisu važni samo zbog svoje ekološke, kulturne i ekonomske vrijednosti. Oni su također ključne vrste — to jest, pomažu u održavanju ekosustava zajedno. To znači da njihov pad ima dalekosežne posljedice.
Mnogi afrički ekosustavi vrte se oko života slonova. Navike hranjenja slonova, poput guranja preko drveća i ljuštenja kore, mogu drvenastu vegetaciju pretvoriti u travnjake. To stvara mjesta za useljenje manjih vrsta. Njihovo kopanje vode u suhim riječnim koritima stvara vodene jame koje druge životinje mogu koristiti. A dok migriraju, slonovi pomažu u širenju sjemena u njihovu balegu.
Zbog klimatskih promjena, duge, intenzivne suše diljem južne i istočne Afrike eskaliraju. Neke traju i više od 20 godina. Suša također može smanjiti dostupnost hrane, zbog čega slonovi gladuju. To također može značiti da mladi slonovi umiru ili se ne razvijaju kako treba, jer njihove isušene majke proizvode manje mlijeka.
Stvaranje umjetnih izvora vode uobičajena je intervencija upravljanja kada slonovi trebaju vodu. To uključuje korištenje cijevi, provrta i pumpi.
Ali ova mjera može biti problematična. Ponekad se voda nabavlja iz zaliha potrebnih lokalnom stanovništvu. A veliki broj slonova koji se okupljaju oko vode mogu trajno oštetiti lokalni okoliš i smanjiti dostupnost hrane drugim životinjama.
Povijesno gledano, slonovi su migrirali u vodu tijekom suše. Ali uvođenje ograđenih područja u krajolik poremetilo je to kretanje.