Znanstvenici su uznemireni jer temperatura površine mora tvrdoglavo održava rekordno visoku razinu više od mjesec dana, gurajući stanje Zemljinih oceana u neistraženo područje.
Počevši od sredine ožujka, podaci američke Nacionalne uprave za oceane i atmosferu (NOAA) dramatično odskaču od ranijih snimaka, nakon niskih razina leda na Arktiku i Antarktiku ove godine.
Kao posljedica toga, diljem svijeta pojavljuje se veliki broj oceanskih toplinskih valova, koji vrše neizmjeran pritisak na divlje životinje.
Događaji su alarmantni, ali nažalost nisu neočekivani za one koji se bave klimatskim znanostima. Prethodni temperaturni rekord bio je 2016., tijekom El Niña – klimatskog obrasca koji dodatno zagrijava oceane. Iako postoji sve više dokaza da ćemo uskoro ući u upravo takav događaj, još nismo tamo, što čini vjerojatnim da bi temperature površine mora mogle još više porasti tijekom sljedeće godine.Toplina koja se skuplja uz istočnu obalu Čilea predviđa El Niños i upravo tome svjedočimo u ovom trenutku.
Dodatna toplina od El Niño događaja pogurala bi neka područja našeg planeta da premaši zagrijavanje za 1,5 °C po prvi put, objašnjava oceanograf Moninya Roughan za The Conversation.
Istraživači se boje da bi takvo izvjesno, nenormalno veliko odstupanje od prijašnjih temperatura značilo da su naši oceani dosegnuli granice svoje sposobnosti apsorpcije topline. To bi bila izuzetno loša vijest s obzirom na to da su naši oceani do sada apsorbirali preko 90 posto viška topline koju smo upumpali u naše klimatske sustave, piše svijetkulture.com.