Audio/Edisa Demić: Potencijalne žrtve trgovine ljudima većinom maloljetnici

Evropski dan borbe protiv trgovine ljudima obilježava se širom Starog kontinenta na današnji dan, a Bosna i Hercegovina je zvanično identificirana kao zemlja porijekla, tranzita i odredišta za djecu, žene i muškarce koji su predmet trgovine ljudima u svrhu seksualnog iskorištavanja, radne eksploatacije, prisilnog prosjačenja, prisilnih brakova.

U našoj zemlji u prvih deset mjeseci ove godine registrirane su 24 potencijalne žrtve trgovine ljudima, a većina su bile maloljetne ženske osobe.

Uglavnom je bila riječ o prosjačenju, prisilnim brakovima, čak 13 osoba, ali i drugim oblicima trgovine kao što je prostitucija, radna eksploatacija, ali i krijumčarenje ljudi.

Prema podatcima kojima raspolaže Udruženje za edukaciju i razvoj “Dignitet”, od 24 potencijalne žrtve, njih 22 je bilo iz BiH, a ostali su bili strani državljani koji su bile žrtve prisilnog rada.

U sigurnim kućama/skloništima potpomognuto je ukupno 20 žrtava trgovine ljudima.

“Zabrinjavajuće su brojke bile i u prethodnoj 2022. godini u BiH, kada je registrirano 38 potencijalnih žrtava trgovine ljudima od čega je bilo 30 žrtava ženskog spola, a njih 19 su bile maloljetne osobe”, izjavila je u razgovoru za Fenu predsjednica Udruženja Dignitet Edisa Demić.

Audio: Edisa Demić

Demić kaže kako su zakoni tu, ali se ne provode. U provedbi zakona i zaštiti građana, ističe Demić, institucije bi trebale imati harmoniziran odnos i međusobnu saradnju, odnosno sve strane trebale bi se uključiti i pomoći žrtvi.

Audio: Edisa Demić

Mnoge žrtve trgovine ljudima, ističe, doživjele su neznanje ili nerazumijevanje u svojim pokušajima da dobiju pomoć.

Kao primjer loše prakse Demić navodi da u Hercegovačko-neretvanskom kantonu još od 2013. godine postoji Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći, ali se on ne provodi.

(AbrašRadio)