Dario Terzić: Čista obraza mogu stati iza svojih 33 godine novinarskog rada (Audio)

Audio/Prilog: Promocija knjige Daria Terzića

Promocija knjige „Dođi da Mostarimo zajedno“ Daria Terzića, održana je u prepunoj dvorani Centru za kulturu Mostar.   

U knjizi su sažete trideset tri mostarske godine, od 1990. do 2023. i sve su to Terzićevi tekstovi ili tekstovi o njemu koji su objavljivani u brojnim domaćim i svjetskim medijima a ovog puta prezentirani na jednom mjestu.

Autor knjige Dario Terzić kaže kako čista obraza može stati iza svojih tekstova nakon 33 godine rada.

„Sve je krenulo od jednog teksta koga sam objavio u časopisu Hercegovina. Ja sam pisao ali nisam objavljivao a da objavim knjigu i svoje tekstove ponukalo me to da su sve češće o nekim događajima, u kojima sam ja učestvovao i dobro znam šta se dešavalo, počeli govoriti ljudi koji ili nisu bili tu ili su čuli o njima od drugih ljudi, i morao sam reagovati“ rekao ja Terzić.

Dodao je kako je pokušao da bude što objekitvniji, da bude što manje rečinica sa „ja“, a da bude više činjenica, faktografski.

„Vidio sam da se stvara neki materijal koji je pogrešan, koji će historiografima kasnije sigurno pomoći da naprave sve pogrešno i to je povod za ovu knjigu“ istakao je autor.

Promotori knjige čiji je izdavač Muzej Hercegovine, bile su Adisa Busuladžić i Lejla-Žujo Marić dok je moderator bila Aida Krehić.

Profesorica Fahira Fejzić-Čengić, jedna od recenzentica knjige zapisala je: “Dario Terzić je rođeni Mostarac ali se može reći i da je po zanimanju Mostarac, po ljubavi i kritici također Mostaroljubac, po emociji i nadi mostarski kenčijar i onaj što uravnotežava. I kad preleti brzo se vrati da se dva tasa vage ne bi duže poremetila. I to je njegova ponajbolja osobina koja isijava iz svakog ugla ovog pozamašnog teksta knjige.“

U recenziji profesorice Lejle Žujo – Marić, zabilježeno je i ovo „…Knjiga koja se otvara pred nama paralelno progovara o dva plana: jedan je dramatična historija Mostara s kraja 20. vijeka suočenog sa urbicidom i kulturocidom zastrašujućih razmjera, a drugi je odjek te dramatične historije u senzibilnom peru i intelektualnom angažmanu, te profesionalnom i humanističkom pozivu Mostarca Darija Terzića da o svemu tome svjedoči i opredijeli se da svojim ukupnim djelovanjem bude pamtitelj i čuvar iskonskih kulturnih vrijednosti Mostara i njegovih građana zatočenih u vrtlogu višestrukog brisanja njihovih identiteta.

Terzićeve tekstove i tekstove o Terziću u video porukama čitali su glumice Jasna Žalica i Gordana Boban te mostarac koji glumačku karijeru gradi u Francuskoj, pjevač kultne mostarske grupe Šareno Kamenje, Haris Rešić.

Dario Terzić doktor je komunikoloških nauka, prvi magistar istraživačkog novinarstva u Bosni i Hercegovini. Dugogodišnji je novinar sa stotinama objavljenih tekstova u domaćim medijima (Oslobođenje, Valter, Sloboda, Lom..) a više od dvije decenije je bio i radijski novinar i urednik (Radio Mostar, Radio Bosne i Hercegovine-Ratni studio Mostar, Radio X). Godinama je bio i saradnik talijanskih medija (Osservatorio sui Balcani, Manifesto, Caposud…) Piše na bosanskom i talijanskom a prevodi i sa francuskog jezika dok su njegovi tekstovi prevođeni i na francuski, engleski, španski, portugalski, mađarski. Profesor je na Visokoj školi za turizam i menadžment u Konjicu.

Posljednjih godina radi kao urednik kulturnih programa u Centru za kulturu Mostar, a bavi se i istraživanjima na polju komunikologije.

(AbrašRadio)

Picture of Alem Emin

Alem Emin

Ostavi komentar