Centralna manifestacija obilježavanja Svjetskog dana voda održana je danas u Mostaru, gdje je ukazano na potrebe prekogranične saradnje u upravljanju vodnim resursima, neophodnost unapređenja vodnih usluga u FBiH, te kako dvadeset pet posto stanovnika FBiH nema pristup pitkoj vodi.
Manifestaciju zajedno organizovali institucije sektora voda Federacije BiH, a ovogodišnja tema obilježavanja je “Voda za mir”.
„Želimo da jednom ukažemo na potrebe prekogranične saradnje u upravljanju vodnim resursima. Malo zemalja u svijetu ima definirane međudržavnim sporazumima protokole o zajedničkom upravljanju vodama, iako preko 150 zemalja u svijetu se nalazi i dijeli prekodržavne vodotoke tako da se neophodno to na neki način regulirati i nekim međudržavnim sporazumima. S druge strane, na unutarnjim pitanjima, unutar država, neophodno je osigurati dobru međusektorsku saradnju kako bi stvorili adekvatne uslove za održiv razvoj svih sektora koji su na određeni način vezani o vodama, a to je u principu cijeli život“ rekao je direktor Agencije za vodno područje Jadranskog mora Mostar, Damir Mrđen.
Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemal Hrnjić kazao je kako su vode jedan od najbitnijih resursa koje BiH ima.
„Prema vodnom resursu se ne odnosimo baš najbolje i potrebno je donijeti kvalitetna zakonska rješenja. Ova Vlada je uspjela u prošloj godini donijeti Strategiju upravljanja vodama do 2032. godine i to nam omogućava da implementiramo određene projekte i iz vlastitih resursa, ali i sa međunarodnim partnerima“ – kazao je ministar Hrnjić.
Naglasio je kako se završava projekt “Watsan” FBiH gdje je 19 gradova i općina učestvovalo u projektima koji se tiču odvodnje otpadnih voda, a da je u toku pokretanje i drugih vrijednih projekata.
Osvrnuo se i na međuentitetsku saradnju te kazao kako bi vlade entiteta morale malo više sarađivati u ovim oblastima, a komentirao je i veliki uvoz vode u BiH.
„Dvadeset pet posto stanovnika FBiH nema pristup pitkoj vodi. To je jako veliki procenat i to je veliki problem. Mi prije svega trebamo raditi da stanovništvo dođe do pitke vode u svakom dijelu ove zemlje. Kada je u pitanju uvoz voda u BiH, smatram da to nije samo stvar ekonomske prirode nego je to stvar i patriotizma. Moj način borbe protiv uvoza je domaća proizvodnja. Dakle, ako budemo kvalitetno proizvodili i punili svoju vodu u BiH, vjerujem da će naši stanovnici koristiti tu vodu i to je način kako se trebamo boriti protiv uvoza“ rekao je ministar Hrnjić.
Direktor Agencije za vodno područje rijeke Save Sarajevo, Sead Delić, istakao je kako su trenutno nedostajuća sredstva za sektor voda na svim nivoima, od kantonalnog do državnog jer, kako je kazao, “naše vodne naknade su najniže u Evropi”.
„Susjedne zemlje imaju daleko veća sredstva za sektor voda od BiH i u tom smislu je potrebno promijeniti Zakon o vodama i ići u izmjene i dopune Zakona kojima će se omogućiti povećanje vodnih naknada, kao i obuhvat samih vodnih naknada“ rekao je on te podcrtao značaj regionalne saradnje.
Svjetski dan voda UN-a je godišnji događaj koji se obilježava 22. marta kako bi se skrenula pažnja na važnost očuvanja vode i promovisale prakse održivog upravljanja vodama.
(Fena/ABrašRadio)