Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović kazao je kako su se sudionici današnjeg sastanka koalicijskih partnera složili kako je moguće napraviti korak naprijed na evropskom putu Bosne i Hercegovine.
Uz sve probleme koje imamo složili smo se da pomaka naprijed treba biti i da ga možemo napraviti u vremenu kada će se donositi konačna ocjena o napretku BiH od evropskih institucija – kazao je Čović na konferenciji za novinare.
Na sastanku koalicijskih partnera održanom u Mostaru razgovaralo se i o Ministarstvu vanjskih poslova BiH i nastupu predstavnika BiH u međunarodnim institucijama.
Zadnji nastup je bio u Ujedinjenim narodima gdje jedan ili drugi bošnjački član Predsjedništva BiH izađe i predstavlja samo sebe i nikoga više, duboko vrijeđa institucije BiH i krši Dejtonski mirovni sporazum i sam Ustav BiH. Želimo to urediti izmjenama zakona koje su već u proceduri u Parlamentu, na način da ga tako postavimo da više niko ne može izlaziti samoinicijativno i iznositi stajališta u ime BiH. Privatno, naravno, to svatko može raditi – dodao je Čović.
Predsjednik SDP-a BiH Nermin Nikšić kazao je kako je često na udaru kritika zbog njegovog zalaganja za iznalaženje kompromisa i traženje rješenja. Međutim, dodao je, zahvaljujući takvoj politici napravljeni su određeni iskoraci i određena rješenja, iako još postoje različite poglede oko nekih pitanja.
Želja nam je da probamo ispuniti što je moguće više uvjeta na putu prema Europskoj uniji kako bismo onda od Europske unije zatražili da oni ispoštuju svoje obećanje koje imaju prema nama. Cijela BiH tada će imati priliku da više participira u pretpristupnim fondovima, a čak imamo obećanje značajnog dijela naših prijatelja iz EU da će inzistirati da se otvore pregovori o članstvu BiH u EU – kazao je Nikšić.
Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik je nakon sastanka vladajuće petorke u Mostaru kazao je da je ili sve dogovoreno u paketu ili ništa nije dogovoreno.
Dodik je kazao kako je dogovoreno da se radi po proceduri i da se može reći da su se nekim stvarima pomakli naprijed, a vezano za paket koji je urađen na osnovu 14 prioriteta usvojen pred godišnje odmore. Naveo je da neće biti problema vezano za priznavanje diploma medicinskih sredstava vezano za sporazume iz Berlinskog paketa.
“Mi smo poredali zakone, izborni zakon odnosi se na pozicioniranje Centralne izborne komisije. Centralna izborna komisija je veoma sumnjivo izabrana, nije u skladu sa zakonom, nije se poštovao zakon, da bi se promijenila mora se izmijeniti zakon do nove godine, na tom pitanju radimo oko izmjena Izbornog zakona i ne potežemo druga pitanja”, rekao je Dodik.