Na evidenciji Službe za zapošljavanje HNK nalazi se 25.365 osoba. Od toga broja njih 32,7 posto su osobe mlađe od 35 godine. Od svih osoba starosti do 35 godina 24,4 posto su osobe sa završenim bar jednim stepenom visokoškolskog obrazovanja.
Od početka godine pa do danas iz evidencije nezaposlenih osoba su brisane 8.164 osobe.
Analizom oglasa za slobodna radna mjesta koje su poslodavci dostavili Službi za zapošljavanje HNK/Ž ili koje su prikupili iz sredstava javnog informiranja, pokazalo se da su najčešće oglašavale pozicije iz uslužnog i turističko-ugostiteljskog sektora (prodavači, kuhari, konobari, spremačice soba).
Po broju traženih radnika ističe se građevinski sektor te medicinski radnici.
Poslodavci iz privatnog sektora nemaju obavezu javnog oglašavanja slobodnih radnih mjesta, tako da navedeni podaci mogu biti nepotpuni.
„Tržište rada u HNK/Ž, ali i u regiji i šire, pojmove deficitarno i suficitarno više veže za posebna znanja i vještine nego za zanimanja. Industrija se jako brzo razvija i svakodnevno uvodi nove inovativne stvari i aktivnosti pa samim tim su tražena znanja i vještine koje mogu udovoljiti novim trendovima rada. Primjera radi, reći da je neko po zanimanju informatičar više nije dovoljno da bi se opisao opseg osposobljenosti u zanimanju. Ovisno o grani djelatnosti u kojoj se jedan informatičar želi zaposliti, on mora poznavati određeni programski jezik koji može biti deficitaran ili suficitaran, što određuje stepen zapošljivosti osobe. Isto vrijedi i za ostala zanimanja“ naveli su iz Službe za zapošljavanje HNK/Ž.
(Agencije/AbrašRadio)