Kako iznimni vremenski uvjeti posmeđuju europske šume

Foto: 1zoom.me

Sve veća ljetna vrućina i suša utječu na europske šume—nekih godina stabla prerano posmeđe, a neka čak počnu odumirati. Istraživači s ETH Zurich i WSL pokazuju kako iznimni vremenski uvjeti tijekom nekoliko godina boje šume u smeđu boju, prenosi svijetkulture.com.

U svojim nastojanjima da prouče posmeđivanje šuma diljem Europe, istraživači su koristili satelitske podatke visoke rezolucije kako bi identificirali događaje velikog smanjenja šumskog zelenila ljeti. Smanjeno zelenilo znak je smanjene vitalnosti i stresa u šumama, a koristi se i kao pokazatelj odumiranja šuma.

Nalazi naglašavaju prethodna zapažanja: ljetno smeđenje se proširilo diljem Europe. Srednjoeuropske (umjerene) šume pretrpjele su osobito opsežno posmeđivanje posljednjih godina. Sredozemna regija doživjela je velike događaje već početkom 2000-ih.

U svojoj analizi, istraživači su također kvantificirali rekordno ljeto 2022. i njegov utjecaj na europske šume po prvi put: tijekom najtoplijeg ljeta otkad se bilježi, Europa je doživjela najopsežnije posmeđivanje dosad, pokrivajući 37% umjerenih i mediteranskih šumskih regija— “daleko više od bilo kojeg drugog događaja u posljednja dva desetljeća”, kaže Mauro Hermann, doktorand atmosferske dinamike pod vodstvom profesora ETH Heinija Wernlija i glavni autor studije.

“Ne uzrokuje svako sušno razdoblje — čak i ako je intenzivno i postojano — da šume odmah posmeđe”, dodaje Hermann, misleći na “učinak naslijeđa” koji je u našim šumama vidljiv već niz godina. Koliko će drveće dobro preživjeti vrućinu i sušu ne ovisi samo o trenutnim vremenskim uvjetima, već i o onima iz prethodnih mjeseci ili godina.