Gradonačelnik Mostara Mario Kordić obratio se u Gradskoj vijećnici Mostara u kojoj je potpisan ugovor s hrvatskom kompanijom “Air Tractor” sa sjedištem u Osijeku za iznajmljivanje jednog ovog aviona.

Riječ je o pilot projektu kroz koji je iznajmljen jedan air-tractor za ovu požarnu sezonu.
Grad Mostar odlučio se na ovaj korak nakon godina loših iskustava kada se u požarnoj sezoni oslanjao na pomoć susjeda.
“Nije to bilo lako zbog kompliciranosti ove države, a i generalno zbog projekta nabavke air-tractora na razini Federacije kojem smo svjedočili prethodnih par godina, a koji se nije izrealizirao”, pojasnio je Kordić.
Naveo je kako je Grad Mostar prepoznao potrebu, ali i svoju ulogu kada je i pitanju Hercegovina.
“Kao najveće administrativno središte smo se angažirali, sa svojom aerodromom, da probamo mi riješiti taj problem. Danas svjedočimo prvom koraku, a to je potpisivanje ugovora koji će za posljedicu imati baziranje air-tractora u Mostaru za vrijeme požarne sezone u ovoj godini”, naglasio je mostarski gradonačelnik.
Dodao je kako će air-tractor donijeti olakšanje profesionalnim vatrogasnim jedinicama da se lakše nose s požarima u ovoj sezoni.
Direktor Aerodroma Mostar, Marko Đuzel je naglasio kako će nas iznajmljivanje air-tractora koštati između pola milijuna eura i 550.000 eura.
“Aerodrom Mostar je oformio odjel koji se zove Centar za gašenje požara iz zraka – interventna avijacija i ona će biti zadužena za taj administrativni dio, odnosno jednim dijelom i tehnički, a to je smještaj aviona, posade, mehaničara i svega potrebnog za gašenje požara. Sve to, uključujući posadu, mehaničare, rezerve dijelove spada u ovaj aranžman tako da mi nemamo taj dio”, naveo je Đuzel.
Dodao je kako trenutno rade analizu koja bi trebala pokazati što je isplativije – najam ili kupovina letjelica.
Ipak, Đuzel prednost trenutno daje najmu zbog nedostatka pilota, posada i rezervnih dijelova.
Ugovor potpisan za period od 1. juna do 1. oktobra 2025. godine uz mogućnost produženja.
Na pitanje koliko bi koštala kupovina air-tractora, Đuzel je kazao:
“Mislim da je između 7 ili 8 miliona jedan, međutim veći je problem taj što vi čekate isporuku toga aviona par godina. Drugi je problem što tu moraju biti vrhunski piloti, ne mogu to biti piloti iz nekakve klasične avijacije. Treća stvar su mehaničari, a zatim javne nabavke, procedure tako da mi i da imamo sva ta sredstva nekim čudom, mislim da to sutra da krenemo ne možemo u periodu četiri- pet godina riješiti. Mislim da je alternativa jasna”.
Za ovu namjenu Federalno ministarstvo prometa i veza izdvojilo je 400.000 KM, Vlada HNK 200.000 KM, Vlada Zapadnohercegovačke i Livanjskog kantona po 150.000 KM i Grad Mostar 150.000 KM.
(AbrašRadio)