Mostaru treba još asistenata gradonačelniku Kordiću te vatrogasaca

Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji Gradske uprave Grada Mostara naći će se pred Gradskim vijećem.

U prijedlogu se tako radno mjesto stručni saradnik-prevoditelj mijenja i glasi Viši stručni saradnik-prevoditelj, koji, kako je navedeno, vrši neposredni prijevod i prijevod bilateralnih i multilateralnih sporazuma i ugovora, projekata, memoranduma, protokola, informacija, analiza, izvješća i drugih pisanih materijala na engleski i sa engleskog jezika na jezike koji su u službenoj uporabi u BiH.

Na mjestu Stručni savjetnik Odjela, dodaje se novo radno mjesto koje glasi Stručni savjetnik za javne nabave (pravne struke). Iza radnog mjesta Stručni savjetnik za kadrovske poslove, dodaje se novo radno mjesto koje glasi Stručni suradnik za kadrovske poslove, a on ”vodi jednostavnije upravne postupke i izrađuje pojedinačne akte koji se odnose na prava i obaveze državnih službenika i namještenika iz radnog odnosa”.

Uz poziciju Stručni savjetnik za institucije Grada i interne kontrole, dodaje se novo radno mjesto koje glasi Viši stručni saradnik za financije i računovodstvo.

Iza radnog mjesta Stručni saradnik za platno poslovanje i izvršenje plaćanja, dodaje se novo radno mjesto koje glasi Stručni saradnik za unos i kontrolu obračuna plaća.

Radno mjesto Samostalni referent za budžet se briše, a pozicija Viši stručni saradnik za budžetske poslove i naknade korisnika, mijenja se i glasi Stručni savjetnik za budžetske poslove i naknade korisnika.

Stručni saradnik za građenje (elektro struke) mijenja se i glasi Stručni savjetnik za građenje (elektro struke).

Obrazloženo je da se zbog obujma poslova povećava broj izvršitelja na radnom mjestu Viši stručni saradnik-asistent gradonačelnika sa jedan na dva.

Radno mjesto Stručni saradnik-prevoditelj mijenja se u radno mjesto Viši stručni saradnik-prevoditelj, jer prema opisu poslova pozicija tog radnog mjesta može biti “viši stručni saradnik”.

Grad Mostar u prijedlogu navodi kako je nacrtom Pravilnika o javnim nabavkama predviđeno da postupke javnih nabavka provode službe Gradske uprave, pa tako i službe u Odjelu za organizaciju, pravne poslove, opću upravu, civilnu zaštitu i vatrogastvo.

Međutim, u tim službama nema sistematiziranih radnih mjesta kojima bi u opisu poslova bilo provođenje postupaka javnih nabava, te službe nemaju kadrovske kapacitete za provođenje navedenih postupaka, niti je ijedan uposlenik bio učesnik bilo kojeg seminara, obuke ili nekog stručnog osposobljavanja u primjeni Zakona o javnim nabavkama, što je s aspekta kompleksnosti primjene Zakona i postupka neophodno da bi se Zakon, odnosno postupci po istom provodili.

Potrebno je u Pravilniku sistematizirati dva radna mjesta na nivou Odjela (pravne i ekonomske struke) koji će provoditi postupke iz nadležnosti Odjela, kao minimum potreban za zakonito provođenje postupaka javnih nabava.

“Ovim izmjenama je na radnim mjestima Viši referent za prijem prijava smanjen za po 1 izvršitelj koji su prebačeni na radno mjesto Viši referent za matične evidencije u svrhu prijema zahtjeva u upravnim postupcima iz oblasti matičnih evidencija, jer ovi postupci zahtijevaju direktan uvid u matične knjige i elektronsku bazu Data Nova, što može raditi isključivo osoba koja ima ovlaštenje, šifru pristupa bazi i položen poseban ispit za matičara, a što izvršitelji na radnom mjestu Viši referent za prijem podnesaka nemaju”, navodi se.

Dodaje se kako u Gradskoj upravi trenutno ima uposlenih 515 stalnih uposlenika i 29 uposlenika koji su zaključili Ugovor o radu na 12 mjeseci.

Svi imaju sva prava iz radnog odnosa, te na uvedenu obavezu vođenja elektronske evidencije državnih službenika i namještenika, a zbog obujma i vrste poslova, imajući u vidu da sve personalne poslove obavljaju 3 državna službenika i 2 namještenika, potrebno je sistematizirati predmetno radno mjesto Stručni saradnik za kadrovske poslove s navedenim opisom poslova koje će obavljati.

U istom dokumentu se navodi kako je predviđeno da se Profesionalna vatrogasna jedinica (PVJ) Grada Mostara popuni potrebnim brojem vatrogasaca do propisane formacije brigade, odnosno da se postojeća PVJ popuniti s profesionalnim vatrogascima, tako da ista broji minimalno 88 vatrogasca koji rade u smjenama te da se teži ka ostvarenju evropskih standarda po principu (1: 1000) jedan vatrogasac na 1000 stanovnika.

Prema preporuci CFPA za zemlje članice EU i ostale koje svoje standarde usklađuju sa evropskim, utvrđeno je da na 1000 stanovnika potrebno osigurati jednog vatrogasca sto znaci da bi Grad Mostar trebao imati oko 105 vatrogasaca.

Po trenutnom stanju jedno odjeljenje ima 7-8 vatrogasaca tj. vod ima 16 vatrogasaca.

Vatrogasna jedinica ima 4 voda sa 64+4 prof. vatrogasaca raspoređenih po smjenama kao dispečeri u Operativnom centru,+ 6 tehnička podrška+6 komandni kadar.

Prema Priručniku o riziku-baziranom dimenzioniranju (DEMA) potrebno je 17-18 vatrogasaca u smjeni (vodu) – a to su dva odjeljenja sa minimalno 9 vatrogasaca.

Da bi se uskladio broj vatrogasaca predviđen gore navedenom dokumentima, vod bi trebao imati minimalno 21 vatrogasca, odnosno po 9-11 vatrogasaca u odjeljenjima + 1 dispečer.

Iz gore navedenih razloga formacija profesionalne jedinicee treba da je veličine brigade od minimalno 88 profesionalnih vatrogasaca + starješina i zamjenik i tehnička podrška.

Prema svemu iznesenom formiranu vatrogasnu brigadu potrebno je popuniti sa još 20 vatrogasaca i opremiti materijalno – tehničkim sredstvima (MTS) u skladu sa Pravilnikom o minimumu MTS-a.

(Agencije/AbrašRadio)