U sklopu obilježavanja Međunarodnog dana muzeja u četvrtak je u dvorani spomen kuće Džemala Bijedića u Mostaru upriličena promocija 20. broja časopisa Hercegovine, a u organizaciji Muzeja Hercegovine.
Kustosica navedene kulturne ustanove Indira Gaštan-Bešo je naglasila da je časopis ”Hercegovina” pokrenut s ciljem valorizacije i afirmacije kulturno -povijesnog naslijeđa Hercegovine.
“Prvi broj časopisa iz tiska je izašao 1981. godine, kada ga je bosanskohercegovačkoj kulturnoj i znanstvenoj javnosti predstavio dr. Alojz Benac, predsjednik Akademije znanosti i umjetnosti BiH. Uz Muzej Hercegovine izdavač časopisa su bili još Arhiv Hercegovine i Zavod za zaštitu kulturno-povijesnog i prirodnog nasljeđa Mostar. U časopisu su do 1990. godine objavljivani tekstovi koji su vezani za društvene i humanističke znanosti”, navela je Gaštan-Bešo.
Nakon završetka posljednjeg rata, kako je istaknula, nastavilo se s njegovim objavljivanjem , a pripremali su ga Muzej Hercegovine i Arhiv Hercegovine. Časopis je u kontinuitetu izlazio od 1998. do 2003. godine, kad je ponovo došlo da prekida njegovog tiskanja.
“Svjesni vrijednosti i važnosti ovog časopisa Muzej Hercegovine, Arhiv Hercegovine i Fakultet humanističkih nauka Univerziteta ‘Džemal Bijedić’ u Mostaru obnovili su rad časopisa i planirano je da i dalje izlazi i okuplja eminentne istraživače i akademske radnike. Redakcija je odlučila da se nastavlja koncept prethodnih brojeva, što znači da i ovaj broj obrađuje teme iz povijesti, kulturne baštine, povijesti književnosti, likovne umjetnosti vezane za ovo područje”, ističe Gaštan-Bešo.
U novom, 20. broju časopisa objavljeno je ukupno 14 radova i četiri prikaza. Objavljeno je sedam radova iz povijesti, četiri rada iz kulturne baštine, dva rada iz književnosti, te jedan rad s područja likovne umjetnosti.
Također, u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana muzeja, predstavljena je redizajnirana stalna arheološka i etnološke postavka zahvaljujući sredstvima Vlade Ujedinjenog kraljevstva, a u okviru projekta ”Mostar – prostori koji pokreću”, kojeg provodi organizacija ”People in Need Bosnia and Herzegovina”.
Muzej Hercegovine Mostar obilježavanje Međunarodnog dana muzeja podjeli s učenicima osnovnih i srednjih škola Mostara javnim pozivom za sudjelovanje učenika u natjecanju za najbolji literarni i likovni rad na muzejsku temu.
U prostoru Odjela književnosti Muzeja Hercegovine Mostar u spomen kući Svetozara Ćorovića organizirana je izložba radova učenika osnovnih škola.
Na natječaj za najbolje likovne radove prispjelo je ukupno 25 radova, a za najbolji literarni rad šest. Ovogodišnja tema je bila ”Muzeji, održivost i dobrobit”, a učenicima su uručene prigodne nagrade, priopćili su organizatori.
Učenici kroz svoje radove, kako je kazao viši kustos i povjesničar umjetnosti Zlatko Zvonić, su obradili teme, folklora, graditeljskog nasljeđa, motive iz prirode, teme globalnog karaktera kao što je covid 19 itd. Primijetio je kako je veliki broj učenika talentiran i da kvalitetni radovi obećavaju nastavak poznate slikarske tradicije u Mostaru.
Iz Muzeja Hercegovine su naveli kako im je namjera bila dodatno obrazovati, a posebno otvoriti empatiju mladih ljudi prema muzeologiji i kulturnom naslijeđu jer svi oni žive u Mostaru, gradu bogate kulturne baštine.