Pronađeni 360 milijuna godina stari fosili divovskih riba

Hyneria udlezinye lutala je pretpovijesnim oceanima tijekom devonskog razdoblja, prije otprilike 360 ​​milijuna godina. Nova vrsta je član Tristichopteridae, raznolike i uspješne skupine tetrapodomorfnih riba koje su postojale tijekom srednje i kasne devonske epohe.

Unutar ove skupine veličine su se kretale od nekoliko desetaka centimetara (rod Tristichopterus ) do nekoliko metara ( Hyneria i Eusthenodon ).

“Tristichopteridne ribe predstavljaju sestrinsku skupinu elpistostegalijana i četveronožaca koji imaju prste”, rekli su dr. Robert Gess iz Albany Museum and Geology Departmenta na Sveučilištu Rhodes i profesor Per Ahlberg s Odsjeka za biologiju organizama na Sveučilištu Uppsala.

“Postigli su distribuciju diljem svijeta tijekom kasnijeg dijela devonskog razdoblja, prije nego što su izumrli tijekom događaja masovnog izumiranja na kraju devona.”

“Većina poznatih vrsta pronađena je ili iz tropskih do suptropskih sedimenata Euramerice ili naizmjenično iz Australije koja je, prema kraju devona, formirala sjeverni rub Gondwane na niskoj geografskoj širini.”

Nekoliko fosiliziranih primjeraka Hyneria udlezinye pronađeno je u gondvanskom lagerstätteu na visokoj geografskoj širini na farmi Waterloo blizu Makhande/Grahamstowna u Južnoj Africi.

Sačuvani materijal čini najveći dio kožne lubanje, donju čeljust, škržni poklopac i rameni obruč, prenosi Svijetkulture.

” Materijal Hyneria s farme Waterloo sastoji se pretežno od kožnih kostiju, iako su sačuvani i neki elementi aksijalnog kostura i parnih peraja”, istaknuli su paleontolozi.

Picture of abrasradio

abrasradio

Ostavi komentar