Organizacija Anibar iz Peći na Kosovu ugostila je Omladinski kulturni centar Abrašević 25. novembra u sklopu programske razmjene na Reg.Lab projektu.
Prilikom posjete članova OKC Abrašević razmjenjena su radna i životna iskustva sa kolegama iz Anibara, te su prezentirane Mape koje te pokreću, odnosno Mape nevidljivih mostova.
To je aktivnost OKC Abrašević koja se realizira u sklopu projekta Mostar: Prostori koji pokreću, a kojom se želi sačuvati kolektivna memorija Mostara od zaborava, na način da se u fokus stavljaju zaboravljeni i zanemareni dijelovi grada koji odudaraju od post-ratnih narativa Mostara podijeljenog nevidljivom linijom. Ovaj model smo predstavili članovima Anibara kao mogućnost na koji način se i Peja može mapirati, te smo time izgradili most za daljnju suradnju.
Nakon prezentacije i razgovora u praktičnom dijelu smo prošetali Pejom sa domaćinima, gdje su nam pokazali mjesta koja oni smatraju objektivno važnim za svoj grad, ali i ona koja za njih imaju subjektivni značaj. Neka od mjesta koja smo posjetili su zgrada u stilu socijalističkog brutalizma Bankkos, hamam iz Peje odnosno staru tursku banju iz 15. stoljeća i utvrđenu kamenu kuću Kulla kakve su bile zidane u periodu 18. i 19. vijeka.
Povodom ove kulturne razmjene razgovarali smo sa članicom Anibara, Ondrom Anadoli te volonterima Armandom Krasniqijem i Blendom Gjakolijem.