Slučaj rušenja vile Nardelli u Mostaru je pod lupom je Tužilaštva HNK.
Predmet im je, nakon krivične prijave, proslijeđen iz Tužilaštva BiH, a u toku su istražne radnje koje pod njihovim nadzorom provode pripadnici MUP-a HNK.
Krivičnu prijavu je početkom godine podnio član Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, Zoran Mikulić i to protiv odgovornih osoba Grada Mostara, kao i protiv pravnih osoba, odnosno, vlasnika te izvršitelja naloga.
Prijava se, kazao nam je tada, temelji na članu 321 Krivičnog zakona FBiH, koji se odnosi na oštećenje, uništenje i nedozvoljeni izvoz kulturnih dobara i zaštićenih objekata prirode, a u vezi s krivičnim djelima zloupotreba položaja i nesavjestan rad u službi.
Iako ovaj objekat nije bio pod zaštitom države, vila Nardelli se nalazila u okviru ambijentalne cjeline za koju je bila podnesena peticija da bude proglašena nacionalnim spomenikom BiH.
Kada se podnese peticija za neko dobro da bude proglašeno nacionalnim spomenikom, sve pravne osobe i sve institucije koje imaju javna ovlaštenja i pojedinci dužni su se suzdržati od bilo kakvih radnji koje mogu oštetiti to dobro u periodu od godinu dana, odnosno, dok Komisija ne donese konačnu odluku o tom dobru.
Za konkretno dobro, Komisija je donijela odluku o produženju režima zaštite.
Vila Nardelli, koja je bila u ruševnom stanju, sravnjena je sa zemljom 13.decembra radi proširenja lokacije za novogodišnji doček, uz Šetalište, a vijest o tome izazvala je šok i nevjericu u najvećem gradu na Neretvi.
Vila Nardelli je izgrađena 1931.godine i predstavljala je veliku vrijednost u okviru mostarskog graditeljskog nasljeđa.
(Avaz/AbrašRadio)