Unaprjeđenje prekogranične saradnje BiH – Crna Gora

Dvodnevni događaj “Unaprjeđenje protokola prekogranične saradnje – praksa, iskustva i preporuke” na kojem će sudionici identificirati ključne nedostatke, izazove i uspjehe u stvarnim slučajevima prekograničnih intervencija te formirati konkretne preporuke za poboljšanje suradnje i efikasnosti u upravljanju u slučaju katastrofa ili drugih hitnih prekograničnih situacija, počeo je u ponedjeljak u mostarskom hotelu Buna.

Ovaj događaj organiziran je u okviru Programa prekogranične saradnje Bosna i Hercegovina – Crna Gora. Ukupna vrijednost projekta “Zajednički odgovor” je preko 590.000 eura, od čega je EU osigurala oko 480.000 eura bespovratnih sredstava.

Kroz projekt se radi na jačanju sistema smanjenja rizika prirodnih i svih drugih katastrofa, a poseban aspekt posvećen je izgradnji kapaciteta službi, odnosno operativnih centara službi zaštite i spašavanja u prekograničnom području.

Načelnica Područne jedinice Nikšić, Direktorata za zaštitu i spašavanje Ministarstva unutarnjih poslova Crne Gore Nada Srdanović kazala je da bi ovaj događaj trebao pridonijeti osiguranju bolje pripremljenosti i koordinacije između država.

Klimatske promjene i globalno zagrijavanje uzrokovale su pojave katastrofa u cijeloj regiji i zato je vrlo značajna suradnja regije u svim poljima. Također, zajedničkom ekonomskom aspektu treba posvetiti veliku pažnju u smanjenju rizika od katastrofa jer svaka marka uložena u smanjenje rizika od katastrofa doprinosi lakšem i bržem odgovoru na ovakve događaje, a i smanjuje troškove obnove – kazala je Srdanović.

Direktorica Udruženja za poduzetništvo i posao LiNK Mostar Alisa Gekić istaknula je kako je saradnja dviju zemalja već dala pozitivne rezultate na terenu.

Imali smo razne slučajeve požara, posebno u ljetnom periodu. Za primjer možemo uzeti kada se Grad Konjic obratio za pomoć i upravo je Crna Gora ta koja je sudjelovala, došlo je do spašavanja i zaštite grada, što je pozitivan primjer dobre prekogranične saradnje, tako da smo kroz projekt posvetili tome da se suradnja ojača i krenuli smo s lokalnog nivoa jer smatramo da upravo na tom nivou ta suradnja mora biti čvrsta. Kreirano je deset lokalnih planova procjene ugroženosti od požara i mjera kako to savladati, koje su ili usvojene ili u proceduri usvajanja. Bez strateških dokumenata nema napretka na polju realizacije – kazala je Gekić.

Operativnim službama s područja HNK danas će na korištenje službeno biti dodijeljena oprema ukupne vrijednosti oko 180.000 maraka.

Direktor Uprave za civilnu zaštitu i vatrogastvo HNK-a Eugen Ćubela podsjetio je da je realizacija projekta počela 1. jula 2022. godine.

Rok trajanja projekta je dvije godine, znači privodimo ga kraju, a provode ga Uprava za civilnu zaštitu i vatrogastvo HNK-a u suradnji s partnerima, udruženjem LiNK i Fondacijom za razvoj sjevera Crne Gore (FORS MNE). Sve što je trebalo biti odrađeno mi i svi ostali partneri smo i odradili maksimalno korektno i na zadovoljavajući način, opremili smo naše službe, vršili obuke, vježbe, odradili planske dokumente i tako dalje – kazao je Ćubela.

Na novinarsko pitanje o mogućnosti nabavke letjelica za gašenje požara iz zraka, Ćubela je odgovorio kako u ovom projektu nije bilo prostora za “air traktore”.

(Fena/AbrašRadio)

Picture of Alem Emin

Alem Emin

Ostavi komentar