WWF: Neuspješan COP27 pretvara fond za odgovor na gubitke i štete u “fond za smak svijeta“

WWF jedna od najvećih i najuglednijih svjetskih nezavisnih organizacija za zaštitu prirode,
s gotovo pet milijuna pristaša i globalnom mrežom aktivnom u više od stotinu zemalja upozorava na moguće katastrofalne posljedice za svijet

Misija WWF-a je zaustaviti propadanje zemljina prirodnog okoliša te izgraditi budućnost u kojoj ljudi žive u skladu s prirodom čuvajući svjetsku biološku raznolikost te osiguravajući da je
upotreba obnovljivih prirodnih resursa održiva, promovirajući smanjenje zagađenja i rasipne
potrošnje i zbog toga javnost upozorava.

“Konferencija UN-a o klimatskim promjenama COP27 napravila je korak u pozitivnom smjeru kada je u pitanju fond za odgovor na gubitke i štete, ali zbog neuspjeha svjetskih čelnika da dogovore ambicioznije mjere za smanjenje emisija, cilj ograničavanja globalnog zatopljenja na 1,5°C nam izmiče, što može imati katastrofalne posljedice za svijet”, navode iz WWF-a.

Ne pristajući na postupno ukidanje fosilnih goriva, kako ističu, čelnici su propustili priliku da ubrzaju njihovu eliminaciju, što svijet i dalje zadržava na putu klimatske katastrofe. Bez brzih i značajnih smanjenja emisija nemoguće je ograničiti opseg gubitaka i štete.

“Razočarani smo ovogodišnjim COP-om 27 i nedostatkom volje svjetskih  čelnika da donesu radikalne odluke i ostvare opipljive rezultate. Vlade moraju udvostručiti svoje napore za smanjenje emisija i poduzeti potrebne transformativne radnje kako bi održale zagrijavanje ispod 1,5°C. Iako je odluka o fondu za pomoć državama u oporavku od klimatskih katastrofa pozitivna, to nije dovoljno. Važno je osigurati da sredstva najprije stignu u najranjivije zemlje, a zatim i da se iskoriste na pravedan način. To može biti prilika bogatim zemljama da doprinesu smanjenju nejednakosti u svijetu, tim više što će klimatska kriza pridonijeti još većem siromaštvu, iseljavanju, gospodarskoj i energetskoj krizi, od koje će najviše stradati nerazvijene zemlje, kao i zemlje naše regije”, rekla je Nataša Kalauz, izvršna direktorica WWF Adrije.

Uz odluku o osnivanju fonda za odgovor na gubitke i štete, na COP-u 27 je prepoznata i važnost rješenja temeljenih na prirodi.

“Priroda je apsorbirala 54% emisija ugljičnog dioksida čovječanstva u posljednjih 10 godina, što rješenja temeljena na prirodi čini važnom osnovom za ograničavanje globalnog zatopljenja. Međutim, u vrijeme kada jurimo prema točki bez povratka, samo djelovanje na prirodu će biti uzaludno bez poduzimanja paralelnih akcija za brzo smanjenje emisija”, navode iz WWF-a.

Unatoč nezadovoljavajućem ishodu, na Konferenciji su se glasno čule inspirativne poruke aktivista, ali i autohtonih naroda, predstavnika civilnog društva i mladih, čiji su glasovi zapaženi unatoč zahtjevnim uvjetima.

“Klimatska kriza neravnomjerno će utjecati na različite ljude i mjesta, što će vjerojatno povećati nejednakosti i nepravde unutar i među nacijama. Sve klimatske akcije moraju ići ruku pod ruku s poboljšanim ljudskim pravima i jednakošću”,poručili su iz WWF-a.

Picture of abrasradio

abrasradio

Ostavi komentar