Audio: Mostarski lađari spremaju se za novi nastup na maratonu lađa

Posada Lađarskog udruženja Mostar naći će se i ove godine na startu maratona lađa u Metkoviću.

Prvo izdanje ovog amaterskog sportskog takmičenja održano je 1998. godine, a u proteklih 26 godina maraton lađa prerastao je u zanimljiv sportsko-turistički događaj koji privlači sve veći broj gledatelja i učesnika.

Trka se odvija u donjem dijelu toka rijeke Neretve, od Metkovića do Opuzena, dužina staze je 22,5 kilometra, a posada svake lađe broji 12 veslača.

Za sekretara Lađarskog udruženja Mostar Grgura Ćorića ovo će biti peti nastup na maratonu lađa.

Grgur Ćorić

“Osjećaj u lađi je fantastičan, od starta u Metkoviću do cilja u Pločama. To je nešto što svakotreba doživjeti. Na startu bude oko 35 ekipa, trka je duga 22,5 kilometra, s tim da na osmom kilometru postoje mogućnost zamjene do šest veslača. Trka se održava u oktobru u poslijepodnevnim satima, kada temperature debelo prelaze 30 stepeni, i zaista je veliki izazov odveslati ovu trku do kraja”, kazao je Ćorić.

Mostarski lađari najbolji rezultat ostvarili su 2022. godine kada su u cilj ušli kao 24., a Ćorić ističe kako je sama činjenica da su uspjeli završiti tu trku veliki uspjeh s obzirom da je u jednom trenutku voda prodrla u njihovo plovilo.

“Nadamo se da ove godine možemo ući među 20 najboljih. Ovo je timski sport, sve ovisi o ekipi i svak mora dati svoj maksimum da bi se ostvario vrhunski rezultat. Nas je ovdje dvadeset i vidjet ćemo tko će izdržati naporne pripreme kroz ova četiri mjeseca do starta trke”, dodao je Ćorić.

(Fena/AbrašRadio)

Picture of Alem Emin

Alem Emin

Ostavi komentar