U sklopu ovogodišnjih 16 dana aktivizma Omladinski kulturni centar Abrašević u Mostaru svoje sugrađane/ke poziva na niz kulturnih i edukativnih sadržaja koji tematiziraju borbu protiv nasilja, s posebnim naglaskom na rodno zasnovano nasilje i femicid. Pokrit ćemo lepezu tema od problema zakonodavstva i aktualnih protesta u našoj zemlji, ratnih stradanja iz ženske perspektive, teorijskih okvira ekofeminizma, političke ekologije i zelene ekonomije.
Živi program najavljujemo online kampanjom kojom želimo informirati javnost o pitanjima identificiranja i prevencije svih oblika nasilja, s fokusom na rodno zasnovanom nasilju i nasilju u porodici. Za trajanja kampanje želimo podići svijest o postojećim pravnim okvirima, kao i sistemskim nedostacima u Bosni i Hercegovini kada je riječ o ovim temama. Govorit ćemo o sigurnim kućama, građanskom aktivizmu, Zakonu o ravnopravnosti spolova, Zakonu o porodiljama, Gender akcionom planu Grada Mostara 2024-2027, aktualnim protestima, teorijskim tekstovima i manifestima, kulturi i umjetnosti koja tematizira rodno zasnovano nasilje, ali i ekofeminističkoj perspektivi kao i drugim savremenim političkim ekološkim i zelenim ekonomskim teorijama.
Živi program otvaramo 1. decembra izložbom ‘Pod okupacijom’, autorica Mashe Vyshedske i Jane Malyge koje nam donose iskustva života u istočnoj Ukrajini nakon ruske agresije i okupacije. Izložba će se moći vidjeti do kraja programa 16 dana aktivizma u sklopu Kostarta, Abraševićeve platforme za promociju likovnog, performativnog i multimedijalnog stvaralaštva, a rezultat je saradnje OKC Abrašević i ukrajinske omladinske organizacija STAN iz Ivano-Frankivska.
4. decembra bit će upriličen javni razgovor i diskusija o temi građanskog aktivizma te Zakonu o porodiljama uz projekciju nagrađivanog filma ‘Building Bridges’ koji tematizira važnost građanskog aktivizma žena u Bosni i Hercegovini. Ovaj događaj realiziramo u saradnji sa Inicijativom građanki i građana Mostara.
5. decembra slijedi okrugli stol posvećen Gender akcionom planu Grada Mostara 2024-27. Naše gošće su Lejla Hodović iz Gender centra u Sarajevu, mostarske vijećnice Adela Gosto i Irma Baralija, predstavnice Komisije za ravnopravnost spolova Grada Mostara te socijalna radnica Aldijana Trbonja-Tule.
6. decembra bit će održano javno predavanje o zakonskim okvirima ravnopravnosti spolova u našoj zemlji. Naše gošće su Mirjana Penava i Dragana Vlašić iz fondacije BH inicijativa žena.
9. decembra bavit ćemo se aktualnom temom iz polja ekologije i ekonomije. O modelu ekonomije šuplje krafne i mogućnostima njegove primjene na gradovima naše zemlje – bosanski đevrek – govorit će dugogodišnji aktivista i ekspert u polju političke ekologije Safet Kubat.
Ekofeminizmom i aktivnostima naših kolega i prijatelja iz tuzlanskog Fronta slobode nastavljamo se baviti detaljnije već u januaru naredne godine kada će biti upriličena predavanja i radionice ekofeminističke perspektive, a koju će dodatno ilustrirati aktualni filmovi i stripovi Fronta slobode.
Ulaz na sve događaje je slobodan. Dobro došli.