Inventura 2023: Pregled mostarske alternativne muzičke proizvodnje

Unatoč sili potrošačke i potrošne zabavne i turbofolk ponude kojoj smo posebno mogli svjedočiti za trajanja zimskih praznika u Mostaru, a zbog koje bi se lako moglo pomisliti da je Mostar muzički mrtav, naš grad ipak ima produktivnu nezavisnu scenu, iako ona izvan prostora kakav je OKC Abrašević, čini se, teško dolazi do svojih sugrađana. Slijedi pregled noviteta različitog mostarskog alternativnog muzičkog stvaralaštva koje ste možda propustili čuti u 2023. godini.


Jufkamental – Neretvana

Drugi studijski album mostarske alt rock/grunge punk trojke nosi naziv prema, kako kažu, nesuđenom imenu benda. Devet novih traka energično se nastavlja na sad već prepoznatljivo usviran pravac, a pjesme imaju nešto više introspekcije i interesantnih stoner i doom momenata. Neretvana je snimana u kućnom i u DK studiju u MC Pavarotti, produkciju potpisuju Rijad Šuta i Goran Rebac, a miks i master Rijad Šuta. Album je protekle godine koncertno promoviran u Sarajevu, Zenici, Prijedoru i u Mostaru, uz pratnju benda Farsa. Pored promo turneje, Jufkamental su izbacili i tri videospota, od kojih je ‘Svaki vaki’ sniman u OKC Abrašević.



Crustalno jasno – Hračak nade

Mostarski krasteri su protekle godine obilježili 10 godina postojanja, a rođendansko slavlje upotpunili su friškim materijalom ‘Hračak nade‘, DIY extended playem koji donosi osam novih pjesama. Muziku i tekstove potpisuje duo Luka Marijanović i Nikola Rončević, dok na traci ‘Bezumlja’ gostuje vokal i tekstopisac Sval (Lopoč). Snimanje, miks i master potpisuje Goran Rebac, dok je za grafičko rješenje zaslužan Kostja Ribnik. Osim Hračka nade, cxjx je početkom 2023. objavio i reizdanje ranijih EP-eva i singlova okupljenih na istoimenom izdanju. ‘cxjx’ se tako pojavilo na kazeti pod okriljem beogradske kuće Khya Records.


Lopoč – Saumlja

Lopoč je svojevrsna underground supergrupa. Čine ga duo Crustalno jasno, Luka Marijanović na bassu i back vokalu i Nikola Rončević na bubnju, te gitarista Filip Marijanović iz Sive Eminencije i Saša Vrdoljak, vokal kultnog benda Andrija. Zvali ovo EP-em ili albumom (11 pjesama, 14 minuta), Saumlja donose bogatu teksturu punka, hardcorea, crusta i noisea. Snimanje, miks i master Saumlja potpisuje Goran Rebac, dok je autorica grafičkog rješenja mostarska umjetnica Maja Sinkler. Proteklu godinu Lopoč je ispratio nizom svirki u Sarajevu, Rijeci, Zadru, Senju i drugdje, a već početkom 2024. rade na novom materijalu.



Histerza – Zločin je kazna

Histerzu su formirali polaznici Mostar Rock School 2022. godine, pjevač i gitarista Petar Rozić, gitarista Lukas Lovrić, basista Hamza Džubur i bubnjarka Petra Banović. Očarani zvukom 90-ih publici su se predstavili singlom ‘Monstrumi‘, koji su snimili u DK studiju MoRS-a. Nakon razilaženja članova, jedini preostali član gitarista i vokal Petar Rozić rekreira i proširuje nastali materijal. Rezultat je EP ‘Zločin je kazna‘, kako kaže – kombinacija grungea, stoner rocka, psihodelije, goth i post-punka te društvenih i moralnih tema, s posebnim naglaskom na podijeljenost grada i međuljudske odnose u Mostaru.



Aortha – Monolit

Ok, neko će možda reći da ovo više nije muzika nastala (samo) u Mostaru, ali svakom metalcu će značiti da kultno ime mostarskog heavy metala i dalje živi, pogotovo u Skandinaviji, najmetal mjestu na svijetu, makar je za razliku od prethodnih izdanja pod imenom ‘Monolit, ovoga puta to ipak samo naziv albuma. Aorthu okuplja Predrag Glogovac, gitarista mostarskog Monolita s današnjom adresom u Norveškoj, a članove i saradnike projekta čini plejada iskusnih muzičara iz bendova poput Exhorder, Voivod, Scar Symmetry, Tryptikon i dr. Album ‘Monolit’ nastajao je dvije pune godine, doprinijelo mu je ukupno 14 muzičara s raznih strana svijeta. Sniman je u Oslu, Sundsvallu, , Helsinkiju, Mostaru, Banja Luci, New Yorku, New Orleansu, Nurnbergu, Hamiltonu, Montrealu, Alicanteu, Trstu, Pančevu, Kraljevu, Kragujevcu, Banja Luci i Mostaru. 47 minuta ove ‘thrash metal opere’ miksao je Frederik Nordström, dok iza mastera stoji Jens Bogren.



Holly FcTunnel – In The World

Materijal novog mostarskog benda Holly FcTunnel također zamalo nije nastao izvan Mostara, jer je pandemija spriječila njegovo snimanje u Rimu. Album radnog naziva ‘Hellen Heaven’ s devet pjesama je protekle godine najavio singl ‘In The World’, snimljen u ‘Sound Village’ studiju, miksan u Mass Studios Gabrijela Prusine, masteriran u Sick Boy Studiju u Rimu, dok produkciju videospota potpisuje BONK. Uslijedili su još ‘B.R.O.D.’ i ‘Bounce’. Holly FcTunnel čine Milijan Raspudić, Ivan Rozić, Matej Alpeza i Toni Raspudić.



Mak Kalem – Crna hronika

Mostarski kantautor Mak Kalem protekle je godine najavio svoj novi materijal singlom ‘Crna hronika’, pjesmom posvećenom sjećanju na ubistvo mladića Denisa Mrnjavca u Sarajevu 2008. godine. Za razliku od dosadašnjeg solo materijala, ovo je prva Makova pjesma na domaćem jeziku. Pjesme s EP-a Interpolacije koji je najavljen za početak 2024. godine, snimane su u Hunter studiju za vrijeme pandemije pod producentom Farisom Jelovcem koji je odsvirao i bubnjeve. Svoj doprinos dali su još i gitarista Feđa Ibrulj te mlade pjevačice Nadia i Dalia Kurt i Enida Jelovac. Režiju videospota potpisuje Tvrtko Barišić Vidokk.


Ilirika – Daorson

Mak Kalem je i dio projekta Ilirika na čijem su se YouTube kanalu protekle godine pojavile dvije pjesme s najavljenog materijala ‘Daorson’. Ilirika je projekt inspiriran ilirskim nasljeđem na Balkanu, u prvom redu drevnim megalitskim gradom Daorsonom kraj Stoca. Uz Maka Kalema kao vokala, Iliriku čine još i gitarista i autor pjesama Arman Bubalo Bubi te bubnjar Ibrahim Badžak Gaga.



1KROZ1 – I mostarski hip hop je imao svoj momenat protekle godine. Mnogo novih traka stiže iz mostarskog kolektiva i labela 1KROZ1. Kombinaciju stare i nove mostarske rap škole mogli smo čuti i u cypheru u kojem su svoje versove izdeklamovali Senna, CRNIPRVIMRVI, chonZla, troglaMO, lacoste papi, Makk, Gastra Rajms i Ase Base, a od kojih su manje više svi u protekloj godini objavili i samostalne trake. Cypher je sniman u 1KROZ1 studiju u Abraševiću, autor instrumentala je Albino, dok miks i master potpisuje Kruno Licitar Macola. Ovdje treba istaknuti i hip hop radionice 1KROZ1 kolektiva koje su prošlog ljeta u Abraševiću iznijele niz novih imena na mostarsku rap scenu. Svoj autorski izraz predstavili su studijski i uživo Dzba, MC Ally, Modrič Leaf, Lasana, Lora, Nnido i Markinben, a trake se može čuti na YouTube kanalu kolektiva.



Sapyr – Oddity EP / Portal EP / Void EP

Sapyr je samozatajan, ali kontinuirano produktivan mladi mostarski underground producent i DJ. Svoj zamračeni, potmuo i hipnotičan, na momente ambijentalan techno protekle godine servirao je kroz tri EP-a i ukupno 12 novih traka.

Vladimir i KalafatEvala Mare Evala

Za kraj ćemo si dopustiti odlutati u nešto manje alternativnom pravcu. Spomenut ćemo, naravno, i nove albume sastava koji su danas s Mostarom praktički istoznačni – Zoster i album ‘Najgori‘ i, naravno, Mostar Sevdah Reunion i njihovu novu ploču ‘Lady Sings the Balkan Blues, ali za finale ovog kratkog pregleda izdvojit ćemo svjetski muzički uradak koji je u Mostaru, međutim, dobio daleko manje publiciteta. Vladimir i Kalafat je etno/world music ansambl mostarskog umjetnika, kipara, slikara i grafičara Vladimira Mićkovića (Arkul) čiji je muzički rad već opisivan produžetkom Mediteranskog brevijara velikog Predraga Matvejevića. Ansambl okuplja umjetnike iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Italije, Izraela i Maroka, pa se tako i zvučna paleta Evala Mare Evala, (nakon Riva degli Schiavoni i El Shatt, trećeg albuma koji je objavila kuća PDV), prostire cijelim tajanstvenim prostorom Mediterana, vanvremenski oslikavajući priče tradicionalne Dalmacije na putu za Istanbul.



Pripremio Boris Filipić, AbrašRadio

Propustili smo navesti mostarski novitet iz 2023. godine?
Piši nam na abrasradiomostar@gmail.com

Picture of abrasradio

abrasradio

Ostavi komentar