Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini, u saradnji sa Centrom protiv krijumčarenja umjetninama (CPKU) i Agencijom za školovanje i stručno usavršavanje kadrova u Mostaru (AEPTM), organizovala je trodnevnu obuku na temu borbe protiv nezakonite trgovine kulturnim dobrima u BiH.
Obuka je održana za pripadnike agencija za sprovođenje zakona, predstavnike i eksperte Tužilaštva BiH, ministarstava kulture, akademske zajednice i NVO.
„Krijumčarenje umjetničkih djela i kulturnih dobara predstavlja prijetnju sigurnosti jer je to jedan od izvora organizovanog kriminala, kao i finansiranja terorizma. Ova obuka je predstavljala odličnu priliku za pružanje neophodnih informacija koje će osnažiti kapacitete istražnih tijela, te stoga unaprijediti sigurnost granica“, objašnjava Dženan Jusufović, predsjednik Centra protiv krijumčarenja umjetninama.
Kao dio obuke, učesnici su razgovarali o problemu nezakonite trgovine umjetničkim djelima u BiH, kao i u međunarodnim okvirima. Fokus predloženih inicijativa i zaključaka je bio na borbi protiv organizovanog kriminala, terorizma i drugih krivičnih djela uzrokovanih nezakonitom trgovinom umjetničkim djelima. Polaznici obuke su takođe učestvovali u interaktivnim posjetama galerijama, muzejima i oštećenim arheološkim nalazištima. Obišli su Franjevački samostan i galeriju u Širokom Brijegu, gdje su saznali nešto više o preventivnoj zaštiti javnih i privatnih kolekcija. Tokom posjete Tomislavgradu su se fokusirali na preventivnu zaštitu arheoloških nalazišta. Učesnici su takođe posjetili Muzej „Fra Jozo Križić“ u Tomislavgradu, kao dio njihove diskusije o nezakonitim arheološkim iskopavanjima i srodnim nezakonitim aktivnostima.
Nakon ove obuke, OSCE će na društvenim mrežama pokrenuti kampanju o važnosti zaštite kulturnog naslijeđa. Kampanja će trajati dva mjeseca. Njen cilj je da informiše širu javnost o načinima prijavljivanja slučajeva nezakonite trgovine kulturnim dobrima.
„S obzirom na međunarodne standarde za zaštitu kulturnih dobara i umjetničkih djela, kao i na UNESCO-ove preporuke, BiH treba da izradi i uskladi relevantne zakone, te da uspostavi evidencije, baze podataka i specijalizovane policijske jedinice“, rekao je Jiri Rous, šef OSCE-ovog Terenskog ureda u Mostaru na otvaranju obuke.
Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini ostaje predana podizanju svijesti donosilaca odluka u BiH o tome kako da pomognu u sprečavanju i borbi protiv krijumčarenja umjetničkih djela u cijeloj državi.
(AbrašRadio)