Iz Legije Varšava pisali o Mostaru: Balkanska duša, mješavina istočnih i zapadnih utjecaja, bolna prošlost, dugo očekivani preporod

Večeras će u Mostaru Zrinjski i Legija odmjeriti snage u sklopu 3. kola Konferencijske lige, a uoči tog meča poljski tim je napravio priču o gradu na Neretvi koji ih je ostavio bez teksta. Balkanska duša, mješavina istočnih i zapadnih utjecaja, bolna prošlost, dugo očekivani preporod” ovim su riječima Poljaci započeli predstavljanje Mostara.

Dotakli su se historijske prošlosti kroz koju je prošao ovaj grad, a u prvi plan su istakli multietničnost koja ga krasi.

“Osmansko carstvo, Austro-Ugarska, Kraljevina SHS, SFR Jugoslavija i Jugoslavija vladali su ovim gradom kroz stoljeća. U neposrednoj blizini se nalaze džamija te katoličke i pravoslavne crkve. Najveću etničku grupu čine Hrvati katolici kojih ima malo preko 40 posto, no to je naznatno u odnosu na Bošnjake muslimane. Od 1992. do 1995. godine Mostar je bio poprište sukoba između balkanskih naroda. Zbog toga je u značajnoj mjeri oštećen historijski dio grada. Najromantičnije i najpopularnije mjesto za turiste je Stari most koji datira iz 16. stoljeća, a koji se proseže preko lijepe i brze rijeke Neretve.

Stoljećima je bio simbol pomirenja između Istoka i Zapada – kako kršćanstva i islama, tako i Hrvata katolika i Bošnjaka muslimana. Ovaj simbol je namjerno uništila hrvatska vojska tokom rata u BiH 9. novembra 1993. godine.

Most je obnovljen i uvršten na UNESCO-ovu listu svjetske kulturne baštine. Mostar se sada rađa i prevladava mračna ratna vremena. Još uvijek ima mnogo napuštenih zgrada s tragovima metaka i eksplozija, ali njegovi stanovnici žele živjeti u sadašnjosti”, poručili su iz Legije u tekstu o Mostaru.

Poljski viceprvak pisao je i o stadionu Pod Bijelijm Brijegom za koji su naveli da ga je prije rata koristio gradski rival Zrinjskog, mostarski Velež.

(AbrašRadio)