OKC Abrašević: Pozdrav staroj i sretna nova, 2025. godina



Ispred Omladinskog kulturnog centra Abrašević iskreno se zahvaljujemo na pažnji i interesu – prijateljima, partnerima, organizacijama i inicijativama, gostima, saradnicima, posjetiocima, publici, svima koji su ove godine bili uz nas, kao i medijima i novinarima koji su pratili naš rad, a posebno svim kreativnim mladim ljudima koji su u protekloj godini oživljavali naš prostor svojom prijeko potrebnom energijom i stavom.

Iza nas je u OKC Abrašević godina gubitka i izazova. Bez vizionara, kako Abraševića, tako i mogućeg boljeg društva, ostali smo kao kolektiv u trenutku najvećeg radnog napora. No, upravo je spomen na Huseina Oručevića bila nit vodilja da i godinu na zalasku zaključimo u radu i zajednici. Prije svega se zahvaljujemo svima koji ste se s nama prisjećali Čovjeka i bodrili nas da nastavimo dalje, slijedeći entuzijazam kojim nas je godinama motivirao i čija ostavština nas nastavlja inspirisati.

Abrašević je u proteklih 365 dana potpuno besplatno ponudio preko 80 događaja, ugostili smo preko 250 performera, umjetnika, predavača, stručnjaka, aktivista i studenata zainteresiranih za naš rad. Ne računajući brojne grupne studijske posjete i interne događaje, kroz naše prostorije prošlo je preko 2500 ljudi. O dešavanjima je redovno izvještavao naš medij zajednice AbrašRadio, a razgovore sa većim brojem gostiju, kao i fotografije i izvještaje sa događaja možete pronaći na našem portalu.

Početkom 2024. na programu je bio zimski repertoar #20godinaOKCAbrašević u sklopu kojeg smo kroz različite događaje ugostili stare i nove prijatelje, a koji je zaključen na Abraševićev 21. rođendan u proljeće, i to izložbom u produkciji Kostarta Retrospektiva 20 godina OKC Abrašević kojom smo podsjetili svoje sugrađan/ke na obilje dešavanja u protekle dvije decenije kao i ideje koje su ih motivirale. U ovom periodu objavili smo i knjiško izdanje Malog vodiča kroz još manji urbanizam autora Ronalda Panze koji je prezentiran u sklopu Dana malog urbanizma te čiji tiraž je već podijeljen.

Program je u nastavku realiziran kroz projekt Mostogradnja kroz kulturu i muziku kojim smo nastavili kulturna i omladinska umrežavanja sa regionom, a za čiju realizaciju smo dijelom dobili potporu i od Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine. U sklopu ove serije događaja mogao se pratiti velik broj predavanja, radionica, filmskih projekcija, slušaona, žurki, koncerata, performansa i drugih kulturno-umjetničkih sadržaja iz naše šire regionalne mreže.

Iz muzičkog programa 2024 izdvajamo nastupe: Dreddup, MRT, Todor Karakolev, Joana Risteska, Tomorr, Lufthansa, SIKSA, Vagina Corporation, NemushPROJECT, Grupa Kal, [machina], Dina Jashari Trio, Šumski, Slow Slow Loris, Shizif, Inat, Lopoč, Los Wizardos, Paraliza buđenja, Stepped Out, kao i saradnju sa muzičkim kolektivima, promoterima, performerima, DJ-evima: All Stars, IVNSKK, Duo Bizarr, Pitchblack, Balkan eksces, 3 Lune i brojnim drugim. Krajem ljeta predstavljen je i Altermostar, digitalni arhiv mostarske muzičke scene kojem je također doprinio veliki broj lokalnih muzičara, promotera i umjetnika kojima se ovom prilikom još jednom zahvaljujemo. Abrašević je također bio i domaćin ovogodišnjeg Mostar Blues and Rock Festivala.

Navest ćemo ovdje i gostovanja Magičnog teatra iz Sarajeva sa predstavom Šta su skrivili Ivica i Marica, francuskog kolektiva Defracto i performera Guillaumea Martineta, izložbu organizacije IRGAC pod nazivom ‘Antifašizam za 21. stoljeće’ i predstavljanje knjige ‘Beyond Molotovs’, zatim indonezijskog umjetnika Jonasa Sestakresne koji je izveo svoj audiovizualni performans Dataome Intersection, te peformanse ‘Messiha’ mostarsko-njujorške performerke Mersihe Messihe i Nikola Bevande te ‘GnijezdoAmara Zagorčića Zagintosha.

Naši sagovornici, autori, muzičari, filmaši, kulturni radnici, aktivisti, novinari, u sklopu živog programa Radio dvorište ove godine bili su Dejan Ubović, Ivana Maksić, Adnan Bratić, Marko Vračević, Mihajlo Obrenov, Todor Karakolev, Joana Risteska, Ivo Lučić, Pavle Korać, Branimir Žugić, Kornel Šeper, Borislav Janković, Dragan Vuković, Željko Hiršman Hirš i drugi.

Uz rad i rast Biblioteke OKC Abrašević, iz edukativnog programa izdvajamo još i radionicu kreativnog pisanja sa Tanjom Gavrilović, audiovizualnu radionicu sa Jonasom Sestakresnom, DJ radionicu za nebinarne osobe i žene sa Ivonom Skoko, radionicu novinarstva sa organizacijom Temeco iz Francuske, kao i predavanja Ive Lučića, Jasmine Husanović, Damira Arsenijevića, te velik broj drugih gostujućih predavanja i promocija, kao što su bili predstavljanje istraživanja o stradanjima Roma u ratovima 90-ih forumZFD-a, policy papera O toksičnoj muškosti u politici i društvu Nikole Vučića i projekcija filma Liberalizam na ivici Tarika Haverića. Uoči lokalnih izbora održali smo i praktički jedini javni razgovor kandidata za mostarsko Gradsko vijeće koji je okupio cijeli kandidatski spektar. Kroz kontinuiran niz studijskih posjeta organizacija iz Europe i svijeta također smo predstavljali i svoje priče i sadržaje, služeći se našom Mapom nevidljivih mostova, te pretvarajući lokacije poput Partizanskog spomen-groblja u otvorene učionice i prostor za raspravu.

Kada je riječ o filmu, Abrašević je ove godine bio domaćin Ciklusa španske kinematografije, Sedmici japanskog filma, Sedmici njemačkog filma, Noći hrvatskog filma, a uz to smo gledali i brojne druge pojedinačne dokumentarne i igrane filmove različitih društveno-političkih, aktivističkih, umjetničkih i muzičkih tema. Ukupno se ove godine u Abraševiću moglo vidjeti preko 50 filmova, a potkraj oktobra i sami smo realizirali kratki dokumentarni filmski serijal Mostar koji spava koji se nastavio na rad posvećen malom urbanizmu i mapiranju zaboravljenih mostarskih urbanih blaga. Prve tri epizode serijala prikazane su u OKC Abrašević, te u Zelenkovcu kraj Mrkonjić Grada, a uskoro ćemo ih objaviti i na našim online kanalima.

U 2024. godini smo započeli s radom na projektu Radio Q+ kojim nastojimo istraživati i dokumentirati historijat LGBTIQ+ kulture i zajednice kroz lokalni kontekst, a u sklopu kojeg smo već realizirali dio medijskih sadržaja te iz kojeg je nastao naš novi program Kino Q. Projekcije kvir i feminističkih filmova tako smo do sada održali 6 puta, a naš repertoar su obogatili prijatelji iz Queer Zagreba, Akademskog filmskog centra i organizacije Labris iz Beograda, Dokufest iz Prizrena, Queeranarchive iz Splita te brojni drugi autori i autorice.

Mjesec decembar bio je posvećen međunarodnom obilježavanju 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja. Program u Abraševiću okupio je lokalne organizacije, aktiviste i predavače oko različitih tema koje se tiču afirmacije žena u politici i društvu, nasilja i diskriminacije, a poseban je fokus bio na temi femicida – nažalost, upravo je još jedan femicid u Mostaru uoči programa i obilježio ovogodišnji razgovor. Program su ove godine obogatili Inicijativa građana/ki Mostara, NEŠTO VIŠE, BEST Mostar, Adela Gosto, Denis Pajić i drugi gosti i posjetioci.

U ovom kratkom osvrtu sigurno izostavljamo navesti još mnoge, ali se svima iskreno zahvaljujemo na pažnji i interesu – prijateljima, partnerima, organizacijama i inicijativama, gostima, saradnicima, posjetiocima, publici, svima koji su ove godine bili uz nas, kao i medijima i novinarima koji su pratili naš rad, a posebno svim kreativnim mladim ljudima koji su u protekloj godini oživljavali naš prostor svojom prijeko potrebnom energijom i stavom.

U 2025. gledamo jednako izazovno, ali i s “nadom bez razloga” (pokojni Marko Brecelj je to jednom opisao tako, s rukavima umočenim u tanjur u restoranu MM u Mostaru) i s dovoljno motivacije za nastavak rada, pa tako i svima vama želimo prije svega mnogo zdravlja, uspjeha i snage u narednoj godini.

Za život u današnjem svijetu, punom ratova, nesigurnosti, nepravde, diskriminacije i nasilja, svima nam je potrebno da jedni drugima želimo, ali i činimo više dobra i da zajednički i solidarno ne posustajemo pod pritiskom lošeg vremena. U mislima smo sa svim obespravljenim ljudima današnjeg svijeta, sa planetom koju nepovratno vodimo u propast, sa žrtvama osvajačkih ratnih razaranja, uništenim gradovima i zajednicama, sa svim i brojnim ugroženim i marginaliziranim pojedincima i grupama u našem usporenom društvu, sa neposrednom prirodom koju ne prestajemo pretvarati u neprijatelja.

(OKC Abrašević)

Picture of abrasradio

abrasradio

Ostavi komentar