Proteklih pet mjeseci Udruženje Zdrav život – KINEZIS i Udruženje za Down sindrom Mostar proveli su niz aktivnosti u okviru projekta „Sportom do inkluzije“ o čemu je snimljen istoimeni dokumentarni film koji je večeras prikazan u Centru za kulturu Mostar.
Prema riječima predsjednika Udruženja Zdrav život – KINEZIS Franje Lovrića, u okviru projekta djeci i mladima s Downovim sindromom i drugim vrstama invaliditeta pružena je prilika da se aktivno uključe u sportske aktivnosti i učestvuju u u inkluzivnim sportskim takmičenjima.
“Pored toga, organizirali smo predavanja za roditelje djece s Down sindromom, za kineziologe, nastavnike tjelesne i zdravstvene kulture, sportske trenere, ali isto tako i za ostalu djecu kako bi im probudili empatiju kako bi prihvatili tu djecu” kazao je Lovrić.
Govoreći o procesu sportske inkluzije u Mostaru i Bosni i Hercegovini, Lovrić je kazao kako smo mi na samom početku tog procesa.
“Moram reći da je svaki početak težak. Tu prvenstveno vidim finansijske prepreke s obzirom da bi svi sportski kolektivi trebali angažirati dodatne trenere jer je rad s osobama s teškoćama poluindividualan ili individualan. Nadam se da će se u budućnosti ovaj problem pokušati sistemski riješiti kako bi ova djeca mogla trenirati sa svojim vršnjacima, u skladu sa svojim mogućnostima, a ne da budu izolirana”, poručio je Lovrić.
Projekt „Sportom do inkluzije“ proveden je u okviru šireg projekta Mostar – Prostori koji pokreću, čiji nositelj češka neprofitna, nevladina organizacija People in Need, a finansira ga Vlada Ujedinjenog Kraljevstva.
Predsjednik Udruge za Down sindrom Mostar Igor Ledić istaknuo je kako je projekt „Sportom do inkluzije“ jedan od najboljih i najplemenitijih dijelova spomenutog šireg projekta.
“Nama je najveća nagrada i pokazatelj ostvarenih rezultata to što su djeca uživala. Ona su još tjedan dana nakon završetka aktivnosti dolazila u sportske dvorane misleći da ćemo nastaviti rad” kazao je Ledić.
Prema njegovim riječima, iako je projekt formalno okončan aktivnosti na sportskoj inkluziji neće prestati:
” Postoje klubovi koji pomalo primaju djecu s teškoćama u razvoju. Nije to lak proces jer rad s tom djecom zahtjeva dodatne trenere i asistente, barem dok dijete ne prođe početni proces prilagodbe.
U ovom trenutku, dodao je Ledić, fokus treba staviti na edukaciju, jer trenutno u Mostaru ne postoji trener koji za sebe može reći da je certificiran za rad s djecom s invaliditetom.
“Potrebno je da ljudi koji rade u klubovima prođu edukaciju, da se upoznaju s kodeksom ponašanja, da nauče mogućnosti i potrebe te djece, da znaju koliko mogu i šta mogu” zaključio je Ledić.
Projekat Mostar – Prostori koji pokreću provode People in Need Bosnia and Herzegovina, Everyday Peace Indicators, OKC Abrašević, Agencija lokalne demokratije Mostar i NEŠTO VIŠE.
Finansijski je podržan od Vlade Ujedinjenog kraljevstva.
(AbrašRadio)