16 dana aktivizma: Podizati svijest građana o porastu broja femicida (Audio)

Panel pod nazivom “Odgovor društva na rodno-zasnovano nasilje” održan je danas u Mostaru na Nastavničkom fakultetu Univerziteta “Džemal Bijedić”.

Audio/Prilog: “Odgovor društva na rodno-zasnovano nasilje”

Sigurna kuća u Mostaru bilježi otprilike prosječan broj smještaja kao i prethodnih godina, ali je, nakon nesretnog slučaja koji se dogodio u Gradačcu, primjetan povećan broj upita od žena za različite informacije o svojim pravima, čak i neke pritužbe na institucije, koje nam se javljaju putem mobilnih mreža, odnosno našeg viber broja koji je dostupan 24 sata – izjavila je izvršna direktorica Udruženja Žena BiH, psihologinja i psihoterapeutkinja Dijana Tadić.

Dodala je kako su u Sigurnoj kući u Mostaru najviše smještene žene sa djecom koja ne idu u školu.

Sigurna kuća u Mostaru ima smještajni kapacitet od 28 ležajeva. Trenutno je u njoj smještena majka sa kćerkom, ali ove godine ih je tu bilo 25 s područja HNK. To je jedina sigurna kuća u ovom kantonu i na području Hercegovine ovoga tipa i jedna od njih osam koje su na nivou države – kazala je Tadić.

Kako je dodala, nakon spomenutog slučaja, kao da su i žene dobile nekakvu poruku da se baš nikome ne mogu obratiti.

Stručna pomoćnica u Ministarstvu rada i socijalne zaštite HNK Alma Kozo rekla je kako je koordinacijsko tijelo ministarstva imalo niz aktivnosti na temu.

“Pružili smo ruku nevladinom sektoru, kao partnerskim organizacijama, da skupa s njima djelujemo na prostoru HNK-a u vidu podizanja svijesti kod građana kroz kampanje, okrugle stolove i prezentacije. Želimo javnosti predstaviti problematiku koja je nažalost top tema u našoj državi” rekla je Kozo.

Ona je istakla kako u HNK postoji samo jedna sigurna kuća a koja se nalazi u sastavu nevladine organizacije.

Predsjednica udruženja “Novi put” Abida Pehović kazala je kako se u zadnjih par mjeseci suočavamo sa sve većim brojem femicida u BiH.

“Neslužbe informacije su da je tokom ove godine izvršeno dvanaest pokušaja femicida, a od toga njih sedam je rezultiralo smrtnim ishodom. U zadnjih 10 godina prema neslužbenim informacijama izvršeno je oko 70 pokušaja femicida, a mnogi su završili sa smrtnim ishodom, a 29 počinitelja je nakon toga počinilo samoubojstvo” rekla je Pehlić.

Istakla je kako su poražavajuće činjenice da kao smo društvo podbacili.

“Svjedoci smo da su u slučajevima femicida i djeca ostala bez oba roditelja. Svi smo ili počinitelji ili žrtve ili svjedoci svakodnevnog nasilja. Želim istaknuti da analize naših klijentica su pokazale da je preko 90% njih bilo bez zaštite vlastite porodice. U većini slučajeva okrivljujemo žrtvu i uvijek se traži krivica u njoj, što je ona uradila da njega potakne na to i slično. Također kad analiziramo komentare na društvenim mrežama, vidimo da jako puno žena opravdava nasilje i kroz naše djelovanje pokušavamo utjecati na to da se ne traži krivica u žrtvi” rekla je Pehlić.

Dodala je kako udruženje ima i informacije te prijave da postoji određeni broj muškaraca koji su žrtve najčešće verbalnog nasilja.

“To su podaci koji zabrinjavaju i radimo i u tom pravcu. Međutim kad pogledamo sve statistike možemo reći da niti jedna žrtva ubistva nije bio muškarac” rekla je Pehlić.

Udruženje “Novi put” organiziralo je ovaj panel kao dio kampanje povodom 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja.

Kampanja se provodi u okviru projekta pod nazivom “Unaprjeđenje podrške žrtvama rodno-zasnovanog nasilja i diskriminacije”, koji se realizira uz podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u BiH.

(AbrašRadio)

Picture of Alem Emin

Alem Emin

Ostavi komentar