Oko 20.000 djece s područja HNK treću sedmicu nisu na nastavi , a neizvjesno je kada će ponovo sjesti u školske klupe.
Također se nameće i pitanje kako će se zaključiti prvo polugodište, kao i kada i na koji način će izgubljeno vrijeme biti nadoknađeno.
Obzirom da je UN Konvencijom o pravima djeteta, djeci zagarantovano pravo na obrazovanje kontaktirali smo Instituciju ombudsmena BiH.
Iz Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH istakli su da su se posljednjih godina u nekoliko navrata Ombudsmeni Bosne i Hercegovine bavili ovim pitanjem, kada se u slučaju štrajka prosvjetnih radnika djeci uskraćuje pravo na obrazovanje.
Naglašavaju kako su zabrinutosti posebno izražene kada sindikati ne odustaju od svojih zahtjeva, a pri tome ni nadležne vlade ne posustaju i ne nude eventualno kompromisna rješenja i ne pregovaraju.
Kažu kako ove žalbe uvijek otvaraju pitanje zaštite prava djeteta – pitanje da li se na takav način djeci uskraćuje pravo na obrazovanje i dodaju:
„Ombudsmani Bosne i Hercegovine pomno prate i posljednja dešavanja na području Hercegovačko-neretvanskog kantona i koriste i ovu priliku da ukažu na činjenicu da ostvarivanje radnih prava prosvjetnih radnika ne smije biti na štetu djece, odnosno ukoliko se djeci uskraćuje pravo na obrazovanje i ne pohađaju školu, usljed štrajka i prosvjeda prosvjetnih radnika, ta odluka prosvjetnih radnika nije u najboljem interesu djeteta i na taj način se krše prava djece.
Ombudsmani uvažavaju sve otežavajuće okolnosti u kojima prosvjetni radnici djeluju i rade, kao i ostvarivanje njihovih radnih prava, kao i eventualne probleme sa kojima se susreće nadležna Vlada, ali Ombudsmani ne mogu zanemariti osnovni princip zagarantovan člankom 3. UN Konvencije o pravima djeteta.
U svim akcijama koje u vezi sa djecom poduzimaju javne ili privatne ustanove socijalne zaštite, sudovi, državna uprava ili zakonodavna tijela, mora se prvenstveno voditi računa o interesima djeteta i stoga Ombudsmani pozivaju nadležna tijela i prosvjetne radnike da započnu pregovore i otvoreno razgovaraju, ali i da škole odmah nastave sa radom i na taj način prestanu krštiti i ugrožavati pravo djeteta na obrazovanje.
Jedno od temeljnih prava iz UN Konvencije o pravima djeteta je pravo na obrazovanje. Ombudsmani ukazuju na neodložnu potrebu da se problem riješi uključivanjem svih nadležnih organa i pozivaju nadležne da ne ugrožavaju prava djeteta“, isiče se u odgovoru Institucije ombudmena za ljudska prava BiH.
(AbrašRadio)