Močvarno u Abrašu: Kornel Šeper i Šumski

Posljednja subota septembra u Abraševiću rezervisana je za razgovor, knjigu i muziku iz Zagreba. U goste nam stižu Kornel Šeper, osnivač legendarnog zagrebačkog kluba Močvara koji je ove godine obilježio 25 godina rada, i kultni bend Šumski. Osim priče o nezavisnoj kulturnoj sceni i savršenog koncerta za ući u jesen, ovom prilikom našoj publici predstavit ćemo knjigu Mance – Tajna starog hrasta, monografiju o jednom od najintrigantnijih zagrebačkih figura autsajderske estetike i umjetnosti Milanu Manojloviću – simbolu slobode duha kluba Močvara, inspiraciji i preteči velikog broja kasnijih umjetnika i muzičara.

Gost novog izdanja našeg programa Radio dvorište je Kornel Šeper, aktivan sudionik zagrebačke alternativne kulture već dugi niz godina, pokretač velikog broja inicijativa bitnih za razvoj nezavisne scene. Počeo je djelovati kao DJ, urednik programa i organizator koncerata i filmskih projekcija u klubu Črnomerec. Jedan je od osnivača bendova Šumski (1991.), Zli bubnjari (1992.), Shine Design (1992.) i Stampedo (1993.). 1992. godine osniva nezavisnu izdavačku kuću Kekere Aquarium koja je do 2000. objavila 25 izdanja hrvatskih i stranih bendova. Od 1996. godine  kao urednik, producent i izdavač sarađuje sa likovnjakom i muzičarem Milanom Manojlovićem Mancetom. Od 1996. godine član je Udruženja za razvoj kulture (URK), skupine mladih ljudi okupljenih s ciljem reanimacije mrtve alternativne scene u Zagrebu. S URK-om 1999. godine osniva klub Močvara, na početku u Runjaninovoj ulici, a od 2000. do danas u bivšoj tvornici u kvartu Trnje uz obalu rijeke Save. Kroz 25 godina rada Močvara je postala jedna od najvažnijih tačaka razvoja nezavisne scene. S velikim brojem koncerata, partyja, izložbi, predstava, filmskih, književnih i diskurzivnih programa i radionica, kroz godine je Močvara postala centar alternativne kulture i siguran prostor za mlade, drugačije, pripadnike različitih supkultura koji se u Močvari osjećaju ugodno i na prijateljskom teritoriju. 2018. godine objavio je opširnu monografiju o Močvari i radu URK-a. Kao član URK-a učestvuje u radu na velikom broju festivala, na umjetničkim radionicama Močvarni laboratorij (od 2004.) te na uspostavi ustanove Pogon – Zagrebački centar za nezavisnu kulturu i mlade (2008.) kao i mreže klubova i udruge Clubture, Saveza udruga Operacija grad i Udruge koncertnih promotera – Promo.

Uz razgovor o radu URK-a i Močvare, slici nekadašnje i današnje nezavisne scene u Zagrebu, ovom prilikom ćemo se posebno osvrnuti na knjigu Mance – Tajna starog hrasta, Kornelovu monografiju o Milanu Manojloviću Manceu, jednom od njegovih saradnika i ikoni zagrebačke nezavisne kulture. Milan Manojlović, poznatiji kao Mance, ušao je već odavno svojim originalnim pjesmama u kolektivnu svijest više generacija, što je popriličan uspjeh uzmemo li u obzir da se radi o muzici autsajderske estetike koja je često rezervirana za uži krug ljubitelja nekonvencionalnog zvuka. Često uspoređivan s autorima kao što su Syd Barrett, Daniel Johnston ili Roky Erickson, napravio je premosnicu mitologiziranog novog vala prema novom vremenu, ostavivši prošlost daleko iza sebe. Otvorio je vrata novim scenama – kao simbol otvorenog duha kluba Močvara, ali i najava nadolazećeg kantautorskog vala (Nina Romić, Miki Solus, Sara Renar, Irena Žilić, Lovely Quinces…). Knjiga Mance – Tajna starog hrasta predstavlja ga ne samo kao kultnog muzičara, već i kompletnu umjetničku pojavu koja se slobodno kreće mimo svih tokova, a Manceova uvodna misao da je njegova muzika zapravo špaga na kojoj vise džemper, vesta i još nešto donjeg veša, dok jutarnji vjetar to sve suši savršeno opisuje životni i umjetnički put jedne od najzanimljivijih pojava hrvatske muzičke i likovne scene.


Prije razgovora o knjizi publika će imati priliku vidjeti polusatni prilog sa filmovima i snimkama:

    Milan Manojlović ili Kult Mance, režija Velimir Rodić Čupa (13 min., studentska vježba, 1992.)

    Koncert u Močvari – posljednji Manceov samostalni nastup, isječak, (21.3.2007.)

    T’ai Chi Zoot, režija i scenarij: Helena Klakočar i Mance (6 min., animirani film, 1989.)

    Koncert u KSET-u, isječak (23.5.1998.)

        Mance: Kišni grad, režija: Velimir Rodić Čupa (4 min., 2000.)

          Večer će zatvoriti koncert benda Šumski, jednog od najpoznatijih hrvatskih alternativnih bendova. Osnovani u Zagrebu 1991. godine, od samog starta zapamćeni su kao jedna od najneobičnijih pojava na sceni. Svirajući i inspirirajući se daleko od tada popularnih žanrovskih pretinaca, Šumski kreiraju svoj vlastiti glazbeni svijet prepun eksperimenata i neočekivanih aranžmanskih rješenja u kome će svoje ravnopravno mjesto naći kraut rock, world music, psihodelija, new wave, muzika iz animiranih filmova, noise, avangardni pop i elektronika. U svom zvuku bez granica bliski su im Can, Faust, Blurt, Captain Beefheart, ali i filmovi Jacques Tatija i knjige Blaise Cendrarsa. Pored sviranja u Šumskom, svi članovi benda su i na druge načine uključeni u zagrebačku scenu, kao članovi drugih bendova (Peach Pit, Cul-de-Sac, Haustor, Jinx, Stampedo, Zli bubnjari, Brujači/Buzzers, Uzrujan, Franz Kafka Ensemble), te kroz vođenje kultnog kluba Močvara. Osim u Hrvatskoj, nastupali su u Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Mađarskoj, Nizozemskoj, Češkoj, Belgiji, Makedoniji, Bugarskoj, Švicarskoj, Danskoj, Njemačkoj i Velikoj Britaniji. Šumski su objavili šest albuma – „Lov na vile“ (1993), „Safari“ (1995), „Baba spava“ (2000), „Ronioci“ (2003), „Ostrvo ledenog kita“ (2018) i „Kolobari“ (2022), od kojih posljednji, uz podršku fanova putem crowdfunding kampanje, objavljuju čak četiri izdavača – Geenger Records i Zvuk Močvare iz Zagreba, Pop depresija iz Beograda i Trottel Records iz Budimpešte.

          „Sounds like it would get people from a bunch of different music backgrounds to dance together.“

          Gerard Van Herk (Deja Voodoo)


          Subota, 28. septembra
          OKC Abrašević

          19:00 h – Radio dvorište: Kornel Šeper
          21:00 h – Koncert: Šumski

          Ulaz slobodan.

          (AbrašRadio)

          Picture of abrasradio

          abrasradio

          Ostavi komentar