Audio: Brojni izazovi u radu predškolskih ustanova u HNK/Ž

U predškolskom odgoju i obrazovanju Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK/Ž) mnogo je izazova, a kao jedan od najvećih je zakonska regulativa, rekla je Marina Zeleničić, stručna savjetnica za predškolski odgoj Zavoda za školstvo u Mostaru koja je učetvovala na okruglom stolu ”Unaprjeđenje prekogranične razvojne saradnje poboljšanjem kvalitete predškolskih odgojno-obrazovnih ustanova u HNK/Ž-u”.

Audio/Stručna savjetnica za predškolski odgoj Zavoda za školstvo Mostar Marina Zeleničić

Kako je dodala, na razini Bosne i Hercegovine još 2007. godine donesen je okvirni zakon o predškolskom odgoju, te je postavljen rok od pola godine u kojem su se županijski zakoni trebali uskladiti s okvirnim.

Zelenčić ističe da je HNK/Ž jedini kanton/županija gdje to nije učinjeno.

U HNK/Ž-u je još uvijek na snazi Zakon o predškolskom odgoju iz 2000. godine. Pored toga što nemamo usklađen zakon, naši su podzakonski akti usklađeni s okvirnim zakonom, tako da imamo standard i normativ koji je usklađen s okvirnim zakonom i apsurd je da on nije u suglasnosti s važećim Zakonom o predškolskom odgoju u ovoj županiji. Pravilnik o pedagoškoj dokumentaciji naknadno je donesen, nakon okvirnog zakona – pojasnila je ona.

Zelenčić dodaje da nereguliran zakon i podzakonski akti stvaraju konfuziju u radu predškolskih ustanova, što je jedan od najvažnijih izazova koji vuče sve ostale.

Jedan od također bitnih izazova je finansiranje. Djeca pred polazak u osnovnu školu nisu obavezna da budu u predškolskoj ustanovi. Samim time, ne finansira se nijedno dijete koje pohađa privatnu predškolsku ustanovu. Pokrenuta je inicijativa od strane privatnih predškolskih ustanova koje su formirale udruženje. Po tom pitanju se sada radi, a vjerujemo i nadamo se da će obrazovne vlasti imati razumijevanja, da će razumjeti važnost ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja te važnost ulaganja u rani i predškolski odgoj i obrazovanje, istaknula je Zeleničić.

Naglasila je važnost hitnog rješavanja ovih problema jer se, prema istraživanjima, do sedme godine završi 70 posto sposobnosti za učenje.

Sav kapacitet kod djece, naše buduće generacije, je u predškolskom odgoju i obrazovanju. Recimo, dijete od dvije godine duplo brže uči od odrasle osobe. Također imamo istraživanja longitudinalne studije koja pokazuju da se za jedan uložen dolar u predškolstvu vrati 6 dolara. To je podatak koji bi trebao potaknuti na finansijska ulaganja – pojasnila je.

Na kraju je navela da je jedan od izazova nedostatak stručnog kadra, pojasnivši da u predškolskim ustanovama, pored magistara i profesora predškolskog odgoja, rade i pedagozi, psiholozi, edukacijski rehabilitatori te učitelji, a sve u nedostatku odgajatelja.

(Fena/AbrašRadio)

Picture of Alem Emin

Alem Emin

Ostavi komentar