Premijer Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) Nermin Nikšić govorio je o odluci koja se odnosi na minimalnu platu u iznosu od 1.000 KM u ovoj godini, a koja je izazvala niz, uglavnom negativnih, reakcija.
Nikšić je na početku obraćanja kazao da u vremenu izazova FBiH može biti zadovoljna te da Vlada FBiH može biti ponosna na svoje finansijsko stanje.
Istakao je da je Vlada FBiH dobro planirala budžet te nije bio potreban rebalans.
Objasnio je šta je prethodilo odluci o minimalnoj plati u iznosu od 1.000 KM.
“Malo koja odluka je izazvala ovakvu polarizaciju, imamo priliku da čujemo glasniji dio poslodavaca i njihovih eksperata koji osporavaju ovu odluku, ali imamo i dio poslodavaca koji podržavaju ovu odluku. Imamo i poslodavce koji šute i kažu da se na njih odluka ne odnosi, jer nemaju radnike koji rade za platu ispod 1.000 KM”, rekao je Nikšić.
Spomenuo je i da mu se javljaju radnici koji tvrde da su prisiljeni da u dogledno vrijeme izađu na proteste pred zgradu Vlade FBiH zbog ove odluke.
Kazao je da je neistina da će zbog ove odluke poslodavci morati u budžet FBiH uplatiti dodatnih 860 miliona KM, već će taj iznos iznositi manje od 460 miliona KM.
Naglasio je da će ovom odlukom niži nivoi vlasti dobiti dodatni prihod od 76 miliona KM.
“Svi smo svjedoci kako smo prošlu godinu nastojali osigurati mogućnost podrške radnicima za poboljšanje njihovog životnog standarda. Mogu reći da je veliki broj poslodavaca pokazao izostanak želje za isplatu 400 KM neoporezivo za svoje radnike. Podaci su neumoljivi, za posljednjih šest mjeseci od mogućih 1,5 milijardi pomoći koliko se moglo isplatiti, isplaćeno je 145 miliona KM”, rekao je Nikšić.
Također je kazao da smatra da poslodavcima nije trebala biti smetnja član 5. Uredbe prema kojoj nema diskriminacije.
Kaže da su se svi poslodavci zaštitili od inflacije rastom cijena, a da radnici nisu dobili adekvatnu satisfakciju, jer se cijena rada nije mijenjala.
Rekao je i kako je Vlada FBiH došla do odluke o povećanju minimalne plate.
“Mi smo razmatrali nekoliko opcija kako da pomoć dođe do radnika, ovo što smo imali kroz uredbe da pređe u naredbu”, rekao je Nikšić.
Dodao je da neki od prijedloga nisu dobili zeleno svjetlo poslodavaca te je porazno što su shvatili da su predložena minimalna primanja u iznosu od 1.000 KM.
“Shvatili smo da imamo činjenicu da poslodavci kroz neoporezive isplate toplog obroka i prijevoza reketiraju svoje radnike”, rekao je.
Istakao je da su povećali minimalnu platu do stvaranja uslova donošenja seta zakona o fiskalizaciji.
“Naravno, važno je naglasiti da neoporezivi dio primanja nije diran”, rekao je Nikšić.
Procjena kako će odluka ugroziti 100.000 radnika je poprilično paušalna, smatra Nikšić te je neutemeljena.
“Naglašavam da će Vlada značajan broj obrtnika i poslodavaca osigurati poticaje kako ne bi osjetili opterećenje. Bit ćemo osjetljivi u situacijama kada dođe do eventualnih otkaza, naravno da su mogući i otkazi. Bit ćemo inspekcijskim nadzorom rigorozni i pratiti da li se radnici šalju na biro, a nastavljaju raditi u kompanijama. Pozivam sve radnike koji budu izloženi takvim pritiscima, mi garantiramo anonimnost i maksimalnu zaštitu”, poručio je Nikšić.
Objasnio je da se minimalac od 619 KM isplaćuje se za 12.313 radnika, platu od 620 KM do 700 KM prima 93.999 radnika. Platu u rasponu od 700 KM do 799 KM prima 35.725 radnika, od 800KM do 999 prima 45.653 radnika u FBiH.
Također je kazao da će poslodavci koji linearno povećaju platu radnicima biti oslobođeni plaćanja dodatnih doprinosa, a što će biti regulisano uredbom.
Rekao je da će rasti i dječiji doplatak i naknada za roditelje njegovatelje, a u skladu s ovom odlukom o minimalnoj plati.
“Kritike od dijela poslodavaca možda su očekivane, ali strahovi o bankrotima i otkazima su neutemeljeni. Ova odluka je donesena i konačna je, minimalna plata u FBiH je 1.000 KM”, rekao je Nikšić.