Osvrt na dešavanja u Abraševiću u septembru ‘24

Veliki broj događaja je iza nas u proteklih mjesec i po dana u Abraševiću, koristimo kratki predah da podsjetimo na gostovanja iz mjeseca septembra, te da obratimo pažnju na program koji slijedi

Septembar smo otvorili gostovanjem prijatelja iz tuzlanske organizacije Front slobode. Uoči ovogodišnjeg EkoFem festivala, (koji će se ove godine, zbog katastrofalnih dešavanja u Jablanici i drugim poplavljenim područjima, ipak održati u Tuzli), Damir Arsenijević govorio je na temu ‘Održati želju za društvenim: otpor ekološkom nasilju kroz umjetničko-aktivističke prakse u Bosni i Hercegovini‘, dok je Jasmina Husanović održala predavanje Radikalna briga kao društveno dobro: ekofeminističke intervencije u Bosni i Hercegovini i okruženju’. Oba predavanja dostupna su na linku ispod. (Foto: Monika Bazina)

Petak i subotu 13. i 14. septembra održao se vikend crnogorske omladinske kulturne scene, a naši gosti bili su kreativci okupljeni oko podgoričke organizacije Art 365, jedne od članica regionalne radijske mreže Next You. Razgovarali smo s Branimirom Žugićem novinarom i filmskim producentom, direktorom Art 365, s Pavlom Koraćem, mladim filmskim producentom i inicijatorom Društveno-kulturnog centra Pomorandža te s predstavnicima crnogorske DJ scene Nadom i Andreom iz Dua Bizarr i Ivanom iz Dua Volantes. Uz razgovore s gostima i DJ žurke prikazali smo i film Šagargur Nataše Nelević te izbor filmova mladih crnogorskih autor/ica Kaće Žarić, Matije Jovanovića, Milorada Milatovića i Jakše Minića, studenata FDU Cetinje. (Foto: Monika Bazina / Ilija Pujić)

U sklopu drugog izdanja našeg novog programa Kino Q+ održali smo, ovoga puta zahvaljujući prijateljima iz Queer Zagreb projekcije dvije predstave:„Yira, yira“ , nastala u suradnji autora Brune Isakovića i Nataše Rajković s izvođačicama/ima, seksualnim radnicama/ima i queer aktivistkinjama/ima iz Argentine: Juan Ejemplo, Leandra, Pichón Reyna i Sofía Tramazaygues, te An Evening With Raimund, omaž Raimundu Hogheu, plesaču, koreografu, muzičaru i piscu, saradniku jedne od pokretačica savremenog plesa Pine Bausch. Hoghe se pojavljivao sa svojim predstavama na Zagreb Queer Festivalu devet puta i tako postao njegov zaštitni znak i simbol. Kino Q+ projekcije održavaju se u sklopu projekta Radio Q+.

Jesen je u Abrašević i zvanično došla s poezijom. U sklopu Radio dvorišta voditelj Ronald Panza, disk džokej Nikola Rončević aka DJ Čir i book džokej mostarski pjesnik Adnan Bratić priredili su čitaonicu poezije praćenu post-metal i doom soundtrackom, a čitani su stihovi, između ostalih, Wyszlawe Szymborske, Tomasa Tranströmera, Carla Sandburga i Berta Meyersa. (Foto: Boris Filipić)

Ovogodišnja manifestacija Dani mira održavala se na više lokacija u Mostaru od 18. septembra, a zatvorena je povodom obilježavanja Međunarodnog dana mira 21. septembra u OKC Abrašević koncertom domaćih mladih grupa. U sklopu manifestacije dodijeljene su mirovne nagrade osobama koji su se posvetili izgradnji mira, pravde i slobode, a ove godine dobitnici su fra Mirko Majdžanić, Jasmin Alibegović i Koledž ujedinjenog svijeta. Dodijeljene su i dvije posthumne nagrade, Ameli Rebac, borkinji za ljudska prava i našem Mostograditelju, Huseinu Oručeviću, politologu, aktivisti, novinaru, direktoru i jednom od pokretača OKC Abrašević.

U studijskoj posjeti Mostaru u Abraševiću ponovo su boravili i drugari iz berlinske organizacije balkanbiro, a u sklopu koje smo posjetiocima, najvećim brojem iz Berlina i Leipziga, predstavili rad Abraševića te koje smo odveli na šetnju do Partizanskog spomen-groblja. (Foto: Nikola Rončević)

Pravu mjesečinom obasjanu jesenju žurku 27. septembra priredile su lokalne snage. 3 Lune #Lunanakub ženski je DJ trio koji je mladu Abraševu publiku rasplesao uz nu metal, industrial metal i dark wave klasike.

Već dan poslije septembar smo zatvorili s gostima iz Zagreba. Naši gosti bili su Kornel Šeper, pokretač legendarnog kluba Močvara koji je ove godine obilježio 25 godina rada, te legendarni bend Šumski. U sklopu programa Radio dvorište između ostalog je bilo riječi o knjizi Mance – Tajna starog hrasta, monografiji o jednom od najintrigantnijih zagrebačkih figura autsajderske estetike i umjetnosti Milanu Manojloviću Manceu – simbolu slobode duha kluba Močvara, inspiraciji i preteči velikog broja kasnijih umjetnika i muzičara. Uz razgovor o knjizi – i telefonsko javljanje samog Mancea! – publika je imala priliku vidjeti i kolaž koncertnih snimaka, videospotova i animiranih filmova. Večer je zaključio koncert fantastičnog Šumskog koji je u Mostaru zasvirao nakon pune 22 godine. (Prethodni nastup desio se u prostoru Alternativnog instituta 2002. godine).
Snimak gostovanja Kornela Šepera u programu Radio dvorište na linku ispod:

U mjesecu oktobru pogledajte: