Reinterpretacija bh nasljeđa: ‘Figure, riječi i simboli’ – Razgovor sa Adisom Fejzićem i Elmom Čaušević-Mujezinović

Četvrtim izdanjem Kostarta u OKC Abrašević 16. decembra otvorena je izložba ‘Figure, riječi i simboli‘.

Izložba je spoj triju zasebnih cjelina koje su postavljene kao jedna. Tri umjetnika, Adis Fejzić, Maja Matešin i Elma Čaušević Mujezonović progovaraju o reinterpretaciji bosanskohercegovačkog kulturnog nasljeđa kroz kiparski i likovni umjetnički izričaj. Pored nasljeđa, autori istražuju i dotiču se i pojma traume koju naslijeđujemo i  koju generacijski prenosimo.

U kreiranju izložbe korištenu su različiti materijali i tehnike, poput kamena, bakra, gipsa i metala.

Adis Fejzić je prvi bosanskohercegovački skulptor s titulom doktora nauka. Diplomant i magistrant Akademije likovnih umjetnosti u sarajevu. Živi i radi na relaciji Sarajevo – Brisbane. S njim smo razgovarali o značenju izložbe Figure riječi i simboli, o umjetničkom naslijeđu i traumama, kako pristupa kamenu i kakvi su mu planovi.

Elma Čaušević Mujezinović, magistrica kiparstva, nam je govorila o umjetninama i ciklusu koji je predstavila na izložbi Figure riječi i simboli, o stanju u našoj zemlji i svijetu te koliko umjetnost pomaže, te se osvrnula i na rad kolegice Maje Matašin.

Povodom otvaranja izložbe govore za naš radio.

Pripremio: Nikola Rončević
Tonska realizacija: Ahmed Voloder

Muzika:
Estas Tonne – The Song of the Golden Dragon

Poslušaj:


Projekt „Mostar – Prostori koji pokreću“ finansira Vlada Ujedinjenoga Kraljevstva. Nositelj projekta je People in Need (PIN), češka neprofitna, nevladina organizacija koja pruža humanitarnu i razvojnu pomoć u više od 30 zemalja širom svijeta. Zajedno sa PIN-om, ravnopravni članovi konzorcija su Everyday Peace Indicators (EPI), Omladinski Kulturni centar Abrašević (OKC Abrašević), Agencija lokalne demokratije Mostar (LDA Mostar) i Nešto Više (NV).