Vernes Voloder: Obrazovanje za mir nema alternativu

Na konferenciji “Mirovno obrazovanje u BiH: Dijalog, preporuke i uspješni modeli” predstavljeni su rezultati programa mirovnog obrazovanja koji Nansen dijalog centra (NDC) Mostar povodi već duži niz godina.

Svake godine oko hiljadu učenika i 70 nastavnika aktivno učestvuje u ovom programu, a prema riječima projekt menadžera NDC-a Mostar Vernesa Volodera, u današnjem svijetu u kojem prevladaju podjele, obrazovanje za mir nema alternativu.

“Ono što mi želimo je da vrijednosti obrazovanja za mir, promoviranje tolerancije, uvažavanje drugog i drugačijeg, zažive u bosanskohercegovačkom obrazovnom sistemu i da na neki način učimo mlađe generacije kako da postanu otporni na etnonacionalističke narative koji djeluju u našem društvu”, rekao je Voloder.

Istakao je kako se treba što više ulagati u obrazovanje, te kako je obrazovanje jedini, pravi, istinski odgovor na, kako je rekao, ludilo koje je zavladalo planetom.

Menadžerica granotva u okviru SMART Balkan projekta Edisa Ađević dodala je da je u okviru programa mirovnog obrazovanja fokus stavljen na tri kantona: Hercegovačko-neretvanski, Srednjobosanski i Zeničko-dobojski.

Prema njezinim riječima, u Hercegovačko-neretvanskom kantonu postignuti su zavidni rezultati, a program će se nastaviti i u budućnosti.

“Jako nam je drago da se nastavlja uspješna saradnja s Ministarstvom obrazovanja HNK-a. Potpisan je još jedan memorandum i drago nam je čuti da hiljadu učenika tokom godine prođe kroz ovaj program. Kurikulum koji su oni razvili, njihova metodologija, postao je službeni kurikulum u nastavnim planovima i programima kao vannastavna aktivnost”, kazala je Ađević.

O efektima i važnosti ove edukacije govorila je Marija Ćavar iz Zavoda za školstvo Mostar.

“Nastavnici i učitelj educirani su o nekim ključnim pojmovima što se tiče mirovnog obrazovanja i mogu ih implementirati i mimo nekih formalnih kurikula. Dakle, bitno je da oni dobiju edukaciju za svoj osobni profesionalni rast, a kasnije to implementiraju na različite načine, bilo u obliku radionica za roditelje i učenice, kroz nekakav školski projekt i slično”, kazala je Ćavar.

Mostarska konferencija o mirovinom obrazovanju održana je u okviru projekta “Zagovaranje za nove obrazovne prakse”, podržan kroz projekt “Smart Balkans”, koji Centar za promociju civilnog društva iz Sarajeva realizira u saradnji s partnerskim organizacijama iz Makedonije i Albanije, a koji finansira Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške.

(AbrašRadio)

Picture of Alem Emin

Alem Emin

Ostavi komentar