U petak je u Mostaru održan sastanak između predstavnika zdravstvenih radnika Hercegovačko-neretvanskog kanntona (HNK/Ž) i pregovaračkog tima Vlade HNK/Ž-a. Iz Sindikata zdravstvenih radnika su rekli kako se štrajk nastavlja jer Vlada danas nije dala nikakav konkretan prijedlog, ali da su se obavezali da će u idućih dvadesetak dana “riješiti agoniju zdravstvenih radnika i potpisati Kolektivni ugovor”.
Nakon danas održanog sastanka, ništa konkretno nismo dogovorili niti ima ikakve konkretne ponude Vlade kantona prema nama, što znači da se štrajk nastavlja do trenutka kada bude potpisan Kolektivni ugovor, rekao je predsjednik sindikata zaposlenika SKB Mostar Ivica Anić
Ispred pregovaračkog tima Vlade HNK-a govorio je njegov predsjednik Antonio Vujica, koji je rekao da je siguran da u narednih 20 dana se može riješiti problem.
“Nema nikakvog razloga da zdravstveni radnici budu zakinuti. Optimist sam, žuri nam se i vjerujem da će se kroz idućih dvadeset dana to riješiti. Pitate što se čekalo ovoliko? Ja sam ovdje stjecajem okolnosti, umjesto ministra koji je dao ostavku i otišao u penziju. Po ovlasti Vlade sam postavljen da rukovodim ovim ministarstvom prije dvadesetak dana i zbog toga smo tek danas krenuli s razgovorima” rekao je Vujica.
Predsjednik Sindikata zdravstvenih radnika HNK/Ž-a Dalibor Vuković kazao je kako su iz Vlade iskazali spremnost da se stvar u kratkom vremenu dogovori, iako danas nisu dali nijednu konkretnu ponudu.
Predsjednik Vlade HNK/Ž-a Nevenko Herceg je rekao kako su razgovarali o svim bitnim temama i dilemama koji se tiču drugog granskog kolektivnog ugovora za granu zdravstva.
“Vi znate da zakon predviđa jedan granski ugovor po određenoj grani, a mi nažalost, imamo situaciju s dva granska kolektivna ugovora, dva sindikata i dvoje pregovore. Jedne pregovore s liječnicima i stomatolozima, njih 800 i nešto, te druge koji uključuju više od 4.000 zdravstvenih djelatnika. To je ukupno blizu 5.000 radnika u zdravstvu kod nas. Pomalo je apsurdno da imamo 10 posto stanovništva u Federaciji, a imamo više od 20 posto zdravstvenih radnika, što govori u prilog činjenici koliko je teško iznaći najbolje i najkvalitetnije rješenje” smatra Herceg te dodaje
Herceg je istakao kako Vlada Federacije imenuje menadžment SKB-a Mostar.
“Ta činjenica govori ko je to poslodavac jednom dijelu zdravstvenih radnika, znači više kantona, Vlada FBiH, općine i gradovi, dok je sva odgovornost i teret u javnosti na Vladi HNK/Ž. Mi smo do sada potpisali 16 granskih kolektivnih ugovora u naša dva mandata, a ovo bi trebao biti 17. Čekali smo da dođe nova Vlada i ispregovara, s obzirom na svu zahtjevnost pregovora, novi kolektivni ugovor. U međuvremenu, resorni ministar je dao ostavku tako da smo došli u situaciju kašnjenja sa svim ovim” rekao je Herceg.
Pozvao je i ostale u kantone da krenu sa (su)financiranjem zdravstvenih ustanova.
(Agencije/AbrašRadio)