Prostori koji pokreću: Šetnja turističkom rutom “Putevima nevidljivih Mostarki”

Šetnja Mostarom na pilot turističkoj ruti “Putevima nevidljivih Mostarki” održana je danas te su na ovaj način povezana mjesta koja obilježavaju generacija žena koje su živjele, učile, radile, stvarale i vodile društvene aktivnosti Mostara.

„Mostar je grad bogate kulturne baštine koji svojom arhitekturom, ljepotom i istorijom privlači pažnju svijeta. Tu, duboko ukorijenjene, leže priče o izvanrednim ženama čiji doprinos često nije dovoljno istražen ili valoriziran u kolektivnom sjećanju“ naveli su organizatori.

„Krećemo ispred biste Katarine Kosača, a gdje planiramo praviti posebnu rutu sa Katarinom Kosačom, jer mislimo da ona to zaslužuje. Ruta se nastavlja do Gimnazije gdje su prve žene koje su upisale i završile gimnaziju, sestre Begman, spomenut ćemo i Jasnu Kolar, uspješnu plivačicu Lanu Pudar, spomenut ćemo i Amiru Temim, Amiru Tuce, idemo do OKC-a Abrašević, gdje je Ana Šimun žena aktivistkinja i utemeljila je ovaj centar i mnoge druge. Sve ove žene, odnosno lokacije su obilježene na Google mapi i u planu je spomenar o svim ovim ženama“ rekla je Ifeta Ćesić Škoro ispred organizatora.

Ona je istakla kako se želi pokazati da su žene zanemarene i danas i da su žene koje su nešto postigle nevidljive.

„Želimo skrenuti pažnju da su Mostar i ovu urbanu sredinu oblikovale žene. Od 65 ulica Mostara samo dvije nose imena žena, dvije kraljice. Imamo mi naše kraljice koje su uspjele u svom poslu i i za koje je vrijedno da se spominju”, navela je Ćesić Škoro.

V.D. direktorica Turističke zajednice Grada Mostara Elvira Dilberović je rekla kako se radi o pozitivnom primjer koji daje širi izbor posjetiteljima.

„Moramo priznati da, što je do sada evidentno, da turist nema prevelik izbor. Ja se nadam da će ovaj projekt biti jedan od modela da se proširi izbor turistima i da im se time da mogućnost da ostanu više dana u Mostaru. Ovo je fantastičan spoj u kojem imamo povezivanje nauke, znamenitosti, institucija i žena. Mi se moramo otvoriti prema svijetu i sa zelenim linijama, čuvanjem klime i klimatske promjene i naravno s činjenicom da imamo žene u društvu koje su ostavile fantastičan trag. Ono što je sada meni jako bitno jeste da ovo bude aplikativan model, ne da se završi tamo negdje u papirima, nego da bude uvedeno kao ponuda“ rekla je Dilberović.

Projekt “Putevima nevidljivih Mostarki” dio je aktivnosti projekta “Mostar – Prostori koji pokreću” kojeg finansira Vlada Ujedinjenog Kraljevstva, a implementira People in Need (PIN) u saradnji s lokalnim partnerima.

(AbrašRadio)