Brisanje kulturnih radnika iz budžeta: Protestno pismo Vladi FBiH

Predložene mjere Vlade Federacije BiH kojima se u rebalansu budžeta za godinu 2020. ukidaju sredstva namijenjena udruženjima iz kulture nedopustivo su otimanje i daljnje egzistencijalno ugrožavanje nezavisnih umjetnika, kulturnih djelatnika kao i kulturnog sektora u cjelosti.

Udruženje redatelja i redateljica u Bosni i Hercegovini, Udruženje filmskih radnika BiH, Asocijacija snimatelja u BiH i Sarajevo Film Festival uputili su protestno pismo Vladi Federacije BiH i Federalnom ministarstvu kulture i sporta:

Poštovani,

Bili smo vrlo neprijatno iznenađeni odlukom Vlade Federacije da u rebalansu budžeta za 2020. godinu izbriše transfer udruženjima građana iz oblasti kulture. Ova odluka pokazuje da u vanrednoj situaciji ugroženosti naše države i svih njenih građana vaša vlada smatra da je kultura ta koja vam je nevažna, i čija ćete sredstva– a u kontekstu cijelog budžeta, ove godine čak 11% većeg od prošlogodišnjeg, sredstva za navedeni trasfer su minorna – prva oteti umjetnicima i preusmjeriti u druge svrhe. Još gora je spoznaja da se radi upravo o udruženjima građana, u kojima često prihode ostvaruju nezavisni umjetnici i kulturni djelatnici, koji su se u doba pandemije našli u situaciji egzistencijalne ugroženosti.

U suradnji s kolegama i kolegicama iz Udruženja filmskih radnika već smo vam se obratili dopisom u kom smo skrenuli pažnju na probleme s kojima se susreće filmska produkcija i druge umjetničke produkcije, i posebno tešku situaciju nezavisnih umjetnika koji nisu u radnom odnosu i koji su se zbog zabrane djelatnosti našli u teškoj finansijskoj situaciji. Zabrana rada, za koju još ne znamo koliko će potrajati, duboko ugrožava i sva pozorišta u FBiH, koja ne igraju, ne rade nove predstave, a veliko je pitanje koliko će vremena trebati da se publika vrati u pozorišta i nakon završetka zdravstvene krize. Već smo u tom dopisu istaknuli koliko je važno da se ove godine raspišu svi redovni konkursi za kulturu na nivou FBiH i koliko će ključni oni biti za nastavak rada, produkcije, pa i sam opstanak naše branše. Nažalost, prvom odlukom o ukidanju transfera za udruženja građana u kulturi potpuno ste ignorisali naš apel.

Zbog te odluke, ali i zbog neophodnosti hitnih odluka Vlade i Ministarstva u cilju zaštite umjetnika i kulturnih institucija u Federaciji BiH, zahtijevamo hitne akcije na sljedećim poljima:

– Hitno stavljanje van snage odluke o brisanju transfera udruženjima građana iz oblasti kulture iz Budžeta FBiH za 2020. godinu
– Javne garancije da će svi drugi planirani konkursi, transferi, fondacije i svi drugi oblici finansiranja kulture u budžetu FBiH ostati u 2020. godini u redovnom kapacitetu
– Plan podrške pozorišnim ustanovama i firmama u oblasti filmske i televizijske produkcije u periodu trajanja i nakon završetka epidemiološke krize
– Sistem podrške nezavisnim umjetnicima, među njima pozorišnim, filmskim i televizijskim rediteljima, i to kroz:
– Hitne jednokratne pomoći u socijalnom kapacitetu
– Sistem stipendija i umjetničkih rezidencija
– Osmišljavanje novih formi ugovora s umjetničkim organizacijama – narudžbe i ugovore za razvoj pozorišnih i filmskih projekata, ugovore za prikupljanje umjetničke građe, ugovore za online pripreme projekata i sl.

Napominjemo da kao Udruženje stojimo na raspolaganju za evidentiranje i prikupljanje podataka o našim članicama i članovima – rediteljima i rediteljicama nezavisnim umjetnicima i umjetnicama, koji bi primili jednokratnu pomoć.

U situaciji u kojoj sve evropske zemlje pronalaze načine da podrže umjetnike, svjesne da je umjetnost i kultura jedan od temelja njihovog socijalnog kapitala, želimo vjerovati da će i vaša Vlada postupati vođena takvim uvjerenjem.

Udruženje redateljica i redatelja u BiH


Udruženje rediteljica i reditelja u BIH osnovano je sa ciljem poboljšanja uslova rada rediteljica i reditelja u oblasti filma, teatra, televizije i novih medija, povećanja kvaliteta naših djela, profesionaliziranja uslova rada, te povezivanja sa rediteljicama i rediteljima u BiH, dijaspori i svijetu.

Facebook: https://www.facebook.com/urirubih/