Kod Korčule pod morem otkrivena cesta stara 7000 godina

FOTO: Screenshot

Arheolozi su ovog vikenda kod Korčule ispod naslaga morskog mulja otkrili cestu staru čak sedam tisuća godina.

Voditelj istraživanja Igor Borzić sa studija Arheologije Sveučilišta u Zadru, primijetio je čudne strukture u moru uvale Gradine, nakon čega je arheološki tim utvrdio da se na četiri do pet metara dubine nalazi istovjetno naselje kao na Solinama.

Na lokalitetu su, osim ceste, pronađeni i neolitički artefakti poput kamenih sječiva, kamene sjekire i ulomci žrvnjeva.

Premda su u podvodno arheološko istraživanje krenuli zbog lokaliteta Soline, pronašli su cestu koja je spajala potopljeno prapovijesno naselje Hvarske kulture s obalom otoka Korčule.

Sa zadarskog Sveučilišta objašnjavaju da je “riječ o složenim kamenim pločama koje su bile dio komunikacije široke četiri
metra koja je spajala umjetno stvoreni otok s obalom”.

Radiokarbonskom analizom očuvanog drva pronađenog u prošloj kampanji, cjelokupno naselje datira još od 5. stoljeća prije Krista, a ljudi su, dodaju, hodali ovom cestom prije sedam tisuća godina.

Ovo je istraživanje rezultat suradnje više institucija i tvrtku, a uz voditelja Matu Paricu sa Sveučilišta u Zadru bili su Domagoj Perkić (Dubrovački muzeji), Ivan Šuta i Vedran Katavić (Muzej grada Kaštela), Katarina Batur (Sveučilište u Zadru), Marta Kalebota (Gradski muzej Korčula), Eduard Visković (Kantharos), uz asistenciju Dalibora Ćosovića iz ronilačkog centra Lumbarda Blue.