Zaključena kampanja “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja” u OKC Abrašević

Program obilježavanja međunarodnih 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja u OKC Abrašević ove godine obilježio je niz događaja koji su istaknuli važnost solidarnosti, edukacije i zajedničkog djelovanja u borbi protiv svih oblika nasilja. Ove godine aktivnosti su ponudile raznovrsne sadržaje, od edukativnih, kulturno-umjetničkih i aktivističkih, čime smo dodatno osnažili poruku o potrebi za društvom temeljenim na pravdi i poštovanju.

Predstavljanje Online muzeja žena Mostara, Inicijative građanki_a Mostara, podsjetilo nas je na značaj očuvanja priča i dostignuća žena koje su oblikovale historiju našeg grada. Ova digitalna platforma slavi doprinos Mostarki u različitim područjima života, naglašavajući njihovu važnost za zajednicu i doprinos kulturi.


Inicijativa „Sve u 16“ okupila je građane i građanke Mostara u zajedničkom prosvjedu protiv nasilja nad ženama. Šetnjom kroz grad, poslana je poruka nulte tolerancije prema nasilju i iskazana solidarnost s onima koji su pretrpjeli bilo koji oblik zlostavljanja. Ova inicijativa podsjetila je da nijedna žena nije sigurna dok sve nisu sigurne, a posebno je alarmantno bilo što je dan uoči šetnje upravo u Mostaru počinjen još jedan femicid.



Prikazivanjem kvir i feminističkih filmova kroz program Kino Q otvorili smo prostor za promišljanje o problemima žena, ali i LGBTIQ+ osoba. Kroz umjetničke izraze mladih autora/ica, publika je imala priliku upoznati nove perspektive i ojačati svijest o potrebi za ravnopravnošću i inkluzijom.

Eko-radionice i kviz za djecu i mlade u saradnji sa NEŠTO VIŠE bio je edukativni sadržaj o očuvanju prirodnih resursa i održivom razvoju. Na praktičan i kreativan način, sudionici su učili o važnosti reciklaže, kompostiranja i održive poljoprivrede, razvijajući svijest o osobnoj odgovornosti za zaštitu okoliša.



Umjetnost i humanitarni rad spojili su se u događaju sa Koledžom ujedinjenog svijeta (UWC) koji je uključivao izložbu učenika i Jam Session. Okupljanje kreativaca poslužilo je kao platforma za izražavanje solidarnosti, a prikupljena sredstva donirana su sigurnoj kući za žene žrtve nasilja.


Javni razgovori o Gender akcionom planu Grada Mostara, ženama u politici, rodno zasnovanom nasilju i femicidu sa bivšom mostarskom vijećnicom Adelom Gosto i profesorom krivičnog prava Denisom Pajićem donio je važne uvide u izazove s kojima se žene žrtve svakodnevno suočavaju, od društvenih obrazaca, preko političkih prepreka pa do pravnog (ne)tretiranja femicida. Razgovoru se pridružio i Sandi Dizdarević, profesor kriminalističke psihologije i bivši istražitelj. Gosti su istakli potrebu za institucionalnim strategijama, pravnim reformama i prije svega edukacijom, kako bi se uhvatilo u koštac s društvenom patologijom mizoginije, diskriminacije i rodno zasnovanog nasilja kojeg je krajnji rezultat femicid – ubistvo žene zato što je žena.

Cijeli razgovor možete poslušati na linku:

Program je završen promocijom žena u nauci i tehnologiji studentske organizacije BEST, gdje smo slavili uspjehe žena u tehnološkom polju, razbijali predrasude i motivirali mlade djevojke da prate svoje ambicije u STEM disciplinama.



Hvala svima koji su podržali i sudjelovali u stvaranju snažnije i solidarnije lokalne zajednice. Nastavljamo zajedničku edukaciju i borbu za društvo bez nasilja.

(OKC Abrašević)

Picture of Monika Bazina

Monika Bazina

Ostavi komentar